Zemědělci budou protestovat proti systému dotací

Tisíce zemědělců se dnes mají sjet do Prahy, kde chtějí vyjádřit nespokojenost s rozhodnutím vlády směřovat více peněz z dotací k malým farmářům na úkor středních a větších podniků. Dopoledne pořádají protestní setkání v paláci Lucerna, po poledni se má vydat průvod k úřadu vlády. Pražané musejí počítat s omezením dopravy včetně hlavních tahů v okolí Václavského náměstí.

Akci pořádají zástupci Agrární komory ČR, Zemědělského svazu ČR a odborových svazů. Pozváni jsou i zástupci vládní koalice, zúčastní se ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Zastoupí ministra zemědělství Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL), který je v covidové izolaci.
Vláda se na podobě dotací pro období mezi lety 2023 až 2027 definitivně shodla na konci května. Komora a svaz od začátku roku kritizovaly rozhodnutí změnit nastavení takzvané redistributivní platby, kterou zemědělci dostávají na prvních 150 hektarů půdy. Na další dotační období to bude 23 procent z celkové částky na přímé platby, původně bylo plánováno deset procent. Vláda o změně rozhodla už v lednu, což už tehdy vyvolalo protesty zemědělců.
Dnešní akci zahájí projevem prezident Agrární komory Jan Doležal. Následovat budou vystoupení představitelů dalších svazů nebo odborů. Organizátoři chtějí přenášet vystoupení z Lucerny na obrazovku na Václavském náměstí, odkud se má po poledni vydat průvod ke Strakově akademii.
Protestní akci kritizuje Asociace soukromého zemědělství ČR, která zastupuje hlavně malé farmáře. Podle předsedy Jaroslava Šebka komora a svaz "dávno hájí pouze miliardové dotace vesměs pro pár největších agrobyznysových subjektů, které s normálním zemědělstvím nemají vůbec nic společného".*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down