Zemědělci mohou žádat o zelenou naftu

Ode dneška mohou zemědělci žádat o vratku části spotřební daně z pohonných hmot spotřebovaných při pracích. Dnes začíná platit novela zákona o spotřebních daních, která zachovává takzvanou zelenou naftu. Podle dříve uvedených informací by farmáři mohli od státu dostat letos zpět asi 1,3 miliardy korun, tedy přibližně stejnou částku jako loni.

„Podle návrhu ministerstva zemědělství schváleného vládou dostanou žadatelé zpátky 40 procent daně za nakoupenou naftu. Pokud využívají například naftu s příměsí řepkového oleje,  dostanou zpět 57 procent spotřební daně,“ uvedl dnes ministr zemědělství Marian Jurečka.
Novela se vztahuje na rostlinnou výrobu včetně chmelařství, ovocnářství, vinohradnictví, pěstování zeleniny, hub, okrasných květin, dřevin, léčivých a aromatických rostlin. Nárok na vrácení daně prokážou žadatelé dokladem o nákupu pohonných hmot či interním dokladem o vlastní výrobě pohonné hmoty a evidencí skutečné spotřeby.
Potřebné formuláře najdou na stránkách Celní správy ČR. Vratka se vztahuje na pohonné hmoty spotřebované od 1. července 2014. Nárok na vrácení daně z nafty spotřebované od tohoto data do konce srpna lze uplatnit nejpozději do 1. prosince, po tomto termínu nárok zaniká.
Na základě již dříve zveřejněné analýzy ministerstva zemědělství slevu na daních zemědělcům z členských států EU neposkytovaly letos pouze Rakousko, Bulharsko, Nizozemsko a Slovensko. MZe navrhovalo a vláda schválila zachovat vracení daně na současné úrovni, kdy zemědělci mohou dostat zpět 40 procent daně u klasické motorové nafty a 57 procent u směsné nafty s biopříměsí.
Vláda Petra Nečase v roce 2012 v rámci úsporných opatření nejprve schválila úplné zrušení zelené nafty. Zemědělci následně na protest na řadě míst země zpomalovali protestními jízdami strojů dopravu na silnicích. Nečasův kabinet následně své rozhodnutí zmírnil, ukončení daňového zvýhodnění o rok odsunul a pro rok 2013 pouze snížil vratku z původních 60 na 40 procent. Ke konci loňského roku byla zelená nafta zrušena úplně.
Vláda premiéra Bohuslava Sobotky se k zachování daňové úlevy pro zemědělce zavázala v koaliční smlouvě a začátkem dubna tento návrh odsouhlasila. Podle současného kabinetu většina států EU daňové zvýhodnění uplatňuje, a čeští zemědělci by tak na společném unijním trhu byli znevýhodněni.*

Komentáře ke článku 1

 • Ulrych

  To mi hlava nebere!

  Cituji:
  „Podle dříve uvedených informací by farmáři mohli od státu dostat letos zpět asi 1,3 miliardy korun, tedy přibližně stejnou částku jako loni.“

  Přitom „loni“ byl nárok celý rok.
  Letos až od 1. července.
  A sazba zůstala stejná – pouhých 40% z daně. Takže dostanu jako loni? Ha, ha, ha…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *