14.03.2014 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci na jižní Moravě se bojí sucha

Letošní suchá zima trápí především zemědělce. Na některých místech jižní Moravy se však potýkají i se sníženými hladinami podzemních vod. Zemědělci tvrdí, že je zaděláno na problémy, nicméně počasí v následujících týdnech může současný špatný stav zvrátit. Vodohospodáři zatím problémy na přehradách nezaznamenali, hladiny řek se však často blíží hranici sucha.

Zemědělci už před dvěma týdny začali postupně sít, nechtějí však práce příliš uspěchat také kvůli možným mrazům. Voda jim však dělá největší starosti. Zatímco loni byla kapacita půdy naplněná vodou z 90 procent, letos je to 60 procent, řekl ředitel Pomony Těšetice Ivo Pokorný. Některé ozimé plodiny už začaly dokonce lokálně zasychat.
Na sníh už nyní zemědělci spoléhat nemohou, upínají se tak alespoň k víkendu, který by měl přinést dešťové srážky. Tento týden zatím nepršelo, minulý týden do šesti milimetrů. Zatímco v sobotu má podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) přijít na většinu území občasný déšť, v neděli by mělo pršet trvale na celém území. Podle mezinárodního meteorologického serveru yr.no však bude rozdíl mezi severními a jižními částmi kraje. Zatímco ve Znojmě se očekávají srážky do dvou milimetrů, v Brně až pět milimetrů a v Letovicích devět milimetrů.
Předseda Zemědělského družstva Bulhary na Břeclavsku Antonín Osička se tak obává toho, že by se mohla opakovat situace z roku 2012, kdy Znojemsko, Břeclavsko a Hodonínsko postihlo katastrofální sucho a úroda se musela často zaorávat.
Málo vody je i v řekách, na hranici sucha se pohybují například Svitava po celém toku, Kyjovka v Kyjově, Rokytná v Moravském Krumlově, Dyje ve Znojmě či Jihlava v Ivančicích. Podle informací ČHMÚ jsou hladiny toků setrvalé a vodnost toků neovlivněných odpouštěním přehrad se pohybuje v rozmezí 15 až 28 procent měsíčního normálu. Vodní nádrže však zatím problém nepocítily.Aktuálně se na všech nádržích pohybují hladiny v zásobních prostorech, naplněnost přehrad je 70 až 100 procent a zatím naplňují veškeré účely, sdělila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
Hladiny podzemních vod jsou značně rozdílné. Podle mapy ČHMÚ byla v únoru velmi nízká hladina ve Znojmě, v Lanžhotě, na soutoku Svratky a Svitavy. Nízká hladina byla v Hodoníně, v okolí Pohořelic a Letovic. Naopak vysoká či velmi vysoká hladina byla zaznamenána na Tišnovsku, v okolí Nových Mlýnů či Klobouků u Brna. Proti loňsku však většina míst zaznamenala mírný či velký pokles.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down