Zemědělci protestovali proti nové dotační politice

Proti dotační politice vlády a Evropské unie dnes v České republice  protestovala část zemědělců. Žádali přehodnocení unijních cílů v zemědělství a kritizovali přesun peněz směrem k menším farmářům. Protest se konal během neformálního setkání unijních ministrů zemědělství a rybolovu v Praze. Kromě hlavního města dali farmáři najevo nespokojenost i v krajích, kde vyjeli na silnice s traktory a další zemědělskou technikou. S protesty, které pořádaly Zemědělský svaz ČR a Agrární komora ČR, nesouhlasí Asociace soukromého zemědělství ČR. Ta sdružuje hlavně malé farmáře a vládní změny ve financování podporuje.

Před pražským Kongresovým centrem, kde se konalo zasedání evropských ministrů zemědělství, se dnes dopoledne zúčastnily protestní akce desítky lidí. Organizátoři akce rozdávali lidem brambory a jablka s heslem, že může jít o poslední produkty českého zemědělství. Martin Pícha ze Zemědělského svazu ČR varoval před tím, že v budoucnu hrozí potravinové krize. Zemědělský svaz a Agrární komora dnes v Praze představily společné memorandum, které podepsalo 14 zemědělských organizací z devíti unijních států. Od vlád a EU požadují kromě stanovení maximálních cen energií také kompenzace vysokých cen hnojiv a dalších nákladů. Z dlouhodobého hlediska požadují více peněz ze společné zemědělské politiky EU kvůli environmentálním ambicím unie. Do protestních akcí se dnes zapojili i zemědělci v regionech. "Vadí nám stále se zvyšující požadavky na zemědělce, zpřísňují se podmínky hospodaření, které vedou k propadu produkce a ke zvyšování nákladů," řekl ČTK předseda Zemědělského družstva Mladotice na Plzeňsku Tomáš Polcar. Po okresních silnicích v okolí krajského města dnes proto na protest projelo 13 velkých traktorů a řezaček s transparenty.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down