Protesty zemědělců v Praze

Z Václavského náměstí vyšel dnes po poledni průvod zemědělců, kteří protestovali proti nastavení dotací ve prospěch malých farmářů. Asi po hodině dorazil před sídlo vlády na Malé Straně, kde plánují zemědělci pokračovat v protestu. Podle policie se průvodu účastnilo asi 2000 lidí. Nesli desítky transparentů, pískali, troubili, bubnovali a skandovali "Chceme rovné podmínky", "Už jsme tady" nebo "Bude hlad". Policie po cestě průběžně zastavovala dopravu.

Shromáždění po 13:00 zaplnilo prostranství před úřadem vlády i přilehlou ulici. Zemědělci mají transparenty s obrázkem chcíplé krávy a nápisem "Zastavte vládní agrohazard!" a také s hesly "Konec českých potravin", "Chceme rovné podmínky" či "Generální stávka". V budově Strakovy akademie, která je sídlem vlády, ve stejnou dobu zasedá kabinet Petra Fialy (ODS).
Průvod po cestě omezil dopravu v několik místech. Nejprve byla na několik minut uzavřena část magistrály v Mezibranské ulici, později byly odkloněny také tramvajové linky číslo 2, 17 a 18, které jezdí po Smetanově nábřeží.
Průvodu dopoledne předcházelo shromáždění ve velkém sále Lucerny. Ke shromážděným zemědělcům promluvil mimo jiné prezident Agrární komory Jan Doležal, podle kterého se produkční zemědělci kvůli novému nastavení dotací ocitnou na hranici přežití. Zmínil také, že přesun peněz k menším farmářům povede k tomu, že střední a větší podniky nebudou schopné konkurovat firmám z okolních zemí. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) na setkání řekl, že vláda podpoří živočišnou výrobu a pěstitele citlivých komodit, jako jsou například pěstitelé brambor.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down