
Čeští zemědělci se ve čtvrtek 27. února připojí k evropským protestům proti dovozu potravin ze zemí mimo Evropskou unii. Protestní jízdy traktorů a další techniky se uskuteční po celé ČR i na hranicích. Sdělili to zástupci Agrární komory ČR a Zemědělského svazu ČR, kteří jsou hlavními organizátory.
Zemědělcům vadí zejména obchodní dohoda mezi EU a jihoamerickými státy ze sdružení Mercosur a bezcelní dovozy z Ukrajiny, protože ve zmíněných zemích podle nich nemusí farmáři dodržovat přísné normy jako v EU. Vyzývají vládu Petra Fialy, aby prosazovala spravedlivé podmínky na evropském trhu. Mezi požadavky zemědělců patří zrušení obchodní dohody mezi EU a státy Mercosur, nastavení nové dohody mezi EU a Ukrajinou, zajištění maximální ochrany trhu ze strany EU a zajištění rovných podmínek pro podnikání na evropském trhu. Dále požadují snížit byrokracii a podporu evropské iniciativy Stop falšovaným potravinám, která usiluje o jasné uvedení původu každé potraviny na evropském trhu.
Obchodní dohoda Mercosur podle zemědělců zvýší dovozy cukru, hovězího nebo drůbežího masa, což může následně snížit ceny na evropském trhu a v konečném důsledku vytlačit české producenty. "Vnímáme ji (dohodu) jako pokryteckou, protože po evropských pěstitelích a chovatelích je vyžadováno dodržování mnohem přísnějších norem než jinde ve světě," uvedl prezident komory Jan Doležal. Zemědělci v důsledku dohody varují mimo jiné před ztrátou konkurenceschopnosti a negativními dopady na zdraví spotřebitelů. K nárůstu dovozů levného a méně kvalitního obilí nebo olejnin podle zemědělských organizací může přispět také asociační dohoda s Ukrajinou. "Čeští zemědělci už mají s dovozy z Ukrajiny špatné zkušenosti z doby, kdy v této zemi vypukla válka, a nechtějí je opakovat. Příval levných obilovin a olejnin tehdy způsobil prakticky kolaps celého trhu. Pěstitelé měli plné sýpky a nebylo kam uskladnit novou úrodu. Oprávněné se proto bojí, že asociační dohoda s Ukrajinou povede k opakování stejného scénáře," uvedl předseda svazu Martin Pýcha. Podle informací zemědělských organizací by EU měla asociační dohodu, která ukrajinským producentům nenařizuje dodržování stejných povinností pro pěstování plodin a chovy zvířat jako v Evropě, dojednat k červnu letošního roku.*
