Zemědělci si mohou v kalkulačce spočítat výši nově nastavených dotací

Zemědělci si mohou od 26. ledna v dotační kalkulačce spočítat výši nově nastavených dotací. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo zemědělství. Podle něj se jedná o nástroj pro předběžný výpočet vybraných provozních podpor vyplývajících z revize Strategického plánu společné zemědělské politiky (SP SZP) pro roky 2023 až 2027. Je zdarma dostupná na webu Agronavigátor.
Nástroj přislíbil dodat ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) poté, co jeho vytvoření požadovala zemědělská sdružení napříč všemi stranami sporu o změnách v SP SZP. Agrární komora a Zemědělský svaz proti změnám svolaly několik demonstrací.
"Kalkulačka, kterou jsme dnes zveřejnili, pomůže zemědělcům připravit se na změny v novém programovém období SZP. Na redistributivní platbu, tedy platbu na prvních 150 hektarů zemědělského podniku, půjde nově 23 procent z celkového rozpočtu na přímé platby. Umožní to výrazně vyšší podporu malých a středních zemědělců," řekl Nekula.
Kalkulačka funguje na principu zadání oprávněné či projektované plochy v hektarech nebo v počtu dobytčích jednotek pro jednotlivé typy dotací. Ministerstvo ji připravilo společně s Ústavem zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI). Vypočtené částky jsou předpokladem, který se může od konečné dotace lišit s ohledem na počet podniků zapojených do konkrétního programu, upozornilo ministerstvo.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down