Zemědělci v Libereckém kraji využívají slunečného počasí k dokončení sklizně

Zemědělci v Libereckém kraji využívají slunečného počasí k dokončení sklizně. Ještě v neděli byly podle informací ministerstva zemědělství v kraji zcela sklizená jen pole s řepkou a ozimým ječmenem, posekat bylo třeba ještě více než 5180 hektarů obilí. Práce ale rychle postupují a pokud počasí vydrží, mělo by být do konce týdne hotovo, řekl Jiří Teplý z Regionální agrární rady Libereckého kraje. Loni touto dobou zbývalo sklidit už jen 650 hektarů.

"Jsou pěkné dny, ale rosa se drží dlouho, a tak zemědělci do polí vyjíždějí až kolem poledne a po sedmé večer už musí končit, protože padá rosa a je tma," poznamenal Teplý. Po deštivých dnech ale podle něj pěstitelé využívají příznivého počasí, aby všechno sklidili. S každým dnem se totiž kvalita obilí zhoršuje. Letošní rok přitom podle Teplého není ničím výjimečným. "Já si pamatuju roky, kdy se sekalo ještě dokonce i v říjnu," dodal.
Poslední hektary dnes sklízeli v ZOD Brniště na Českolipsku. Hospodaří na 2500 hektarech zemědělské půdy, a patří tak k největším zemědělským podnikům v kraji. Orná půda tvoří 1700 hektarů a pěstují na ní hlavně pšenici, ale také řepku, hrách a případně mák a také krmné plodiny pro skot. "Výnosy jsou letos podprůměrné, je to tím, jak se žně protahovaly, mělo to být sklizené už před třemi týdny," řekl hlavní agronom podniku Pavel Cihlář.
Z hektaru letos v Brništi sklízeli v průměru 3,3 tuny řepky, před rokem byl hektarový výnos podstatně vyšší – 4,17 tuny. "U pšenice máme 6,4 tuny v hrubém, ale je tam hodně sušení, takže budeme rádi, když to nakonec bude přes šest tun," poznamenal. Loňská úroda pšenice patřila k rekordním, z hektaru sklízeli v průměru 7,67 tuny. Kvůli vysoké vlhkosti museli podle Cihláře navíc letos sušit zhruba 15 procent sklizených plodin, což výrazně zvýšilo náklady. Žně také komplikovaly problémy s dodávkami náhradních dílů. "Čtyři dny nám stál kombajn kvůli spojce, která nebyla," dodal agronom.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down