Zemědělci vyčíslili škody způsobené suchem na 2,6 miliardy korun

Zájmové svazy v zemědělství odhadly škody způsobené letošním suchem na 2,6 miliardy korun, zatímco ministerstvo zemědělství vyčíslilo škody zatím na 1,2 miliardy korun. Uvedl to prezident Agrární komory ČR Miroslav Toman. Podle ministerstva není ale sčítání škod ještě hotové.

Ministerstvo zemědělství připravilo balíček 600 milionů korun, který bude na základě předem stanoveného klíče rozdělen mezi postižené producenty, uvedl dále Toman, podle něhož má jít o mimořádnou pomoc. V tuto chvíli není stanovena přesná částka, ani procenta, reagoval mluvčí ministerstva Hynek Jordán.

Sucho mělo podle komory největší dopady na letošní sklizeň kukuřice na zrno, cukrovou řepu, brambory, ale také na krmné plodiny jako kukuřici na siláž či pícniny, dále pak na chmel, ovoce a zeleninu. Naopak dobře se letos dařilo obilninám.

Stát má možnost podpořit zemědělce kvůli suchu z již notifikovaného programu, do roku 2020 jim může vyplatit až 12,25 miliardy korun. O využití těchto peněz by ale musela rozhodnout vláda. Ministerstvo nyní připravuje spuštění fondu těžko pojistitelných rizik, do kterého by přispívali zemědělci a stát. Pokud by se jim úroda zmenšila kvůli suchu nebo povodním o více než 30 procent, stát by škody zapojeným zemědělcům proplatil.

Podle rozhodnutí vlády premiéra Bohuslava Sobotky by měla vzniknout státní strategie na boj se suchem do poloviny roku 2017. Sám premiér se ale vyjádřil, že by chtěl, aby základní strategické dokumenty vznikly již do konce roku 2016.

Dlouhotrvající sucho a horko letos způsobovalo komplikace po celé zemi. Vědci očekávají, že podobně teplých a suchých let bude přibývat.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *