Zemědělci by za škody způsobené letošním suchem mohli podle ministra zemědělství Mariana Jurečky dostat zhruba stejné kompenzace jako v roce 2015, kdy jim stát následně vyplatil 1,2 miliardy korun. Škody budou vyčísleny za dva až tři týdny. Uvedl to Jurečka na zahájení letní etapy mezinárodní výstavy květin Flora v Olomouci. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) bude sklizeň obilovin letos o 13,2 procenta nižší než loni. Zemědělci musí kvůli nedostatku vláhy také počítat s horší kvalitou obilí.
Zemědělci mají letos podle Jurečky podobný pokles úrody obilí a olejnin jako v roce 2015, kdy byly škody způsobené suchem vyčísleny na tři miliardy korun. Ministerstvo zemědělství zatím nemá škody přesně vyčísleny, protože v některých krajích sklizeň obilí a řepky ještě neskončila. Jurečka předpokládá, že za dva až tři týdny by už mělo být ohledně výše škod jasno. O kompenzacích pak bude jednat s ministrem financí Ivanem Pilným.
Tuzemská sklizeň obilovin a olejnin bude letos podle Jurečky o více než deset procent nižší než v loňském roce, který byl z pohledu úrody nadprůměrný. Na jižní Moravě či ve středních Čechách ale bude propad výnosů výrazně vyšší.
Sklizeň obilovin bude letos podle odhadu ČSÚ o 13,2 procenta nižší než loni. Zemědělci sklidí 6,709 milionu tun obilí. Jak uvedl Jiří Felčárek z Agrární komory ČR, výnosy obilovin se liší podle krajů, okresů, ale i lokálně. Některé regiony jako například Třebíčsko, Rakovnicko, jižní Morava, ale i části Plzeňského či Jihočeského kraje, zaznamenaly výrazně nižší výnosy ve srovnání se zbytkem republiky.
Podle Jiřího Hrbka z ČSÚ hlásí nejnižší výnosy jih Moravy. Rozdíly nejsou dány jen regionálně, ale i v rámci jednotlivých podniků, a to především v závislosti na typu půdy, na které se plodiny pěstují, poznamenal. Podle Felčárka by problémem mohla být kvalita zrna, a to s ohledem na hmotnost potravinářské pšenice a množství dusíkatých látek u sladovnického ječmene. Parametry pro zařazení do potravinářské kvality tak bude splňovat nižší procento sklizně, dodal.*