Zemědělský fond bude mít příští rok víc peněz než letos

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) bude v příštím roce hospodařit se 42,2 miliardy Kč, meziročně jde o zvýšení o 2,7 miliardy korun. Návrh rozpočtu schválila sněmovna. Hlavním důvodem navýšení rozpočtu fondu je to, že bude rozdělovat i část národních dotací.

Naprostou většinu příjmů SZIF tvoří dotace z evropských fondů, v příštím roce by mělo jít o 30,7 miliardy korun. Státní rozpočt by měl fondu poslat dotaci 11,2 miliardy Kč. Fond následně rozděluje peníze mezi zemědělce nebo potravináře.
Na přímých zemědělských platbách, jako je platba na plochu nebo pro začínající zemědělce, by měl fond v příštím roce rozdělit 21,9 miliardy korun z rozpočtu EU. Na program Mléko do škol potom rozdělí 282,4 milionu Kč, z toho 235 milionů Kč ze státního rozpočtu. Při zachování současných limitů by však bylo třeba dát ze strany státu 270 milionů korun.
Na obdobný program ovoce a zelenina do škol se počítá s 294 miliony Kč, z toho 192 milionů korun má jít také ze státního rozpočtu. Fond by ale potřeboval 220 milionů korun. "Zkrácená dotace ministerstva zemědělství na opatření Společné organizace trhů neodpovídá jak Strategii ČR pro Školní projekt Ovoce a zelenina do škol a Mléko do škol na školní roky 2017/2018 až 2022/2023, tak ani novelizovanému nařízení vlády ČR," uvádí materiál.
Fondu chybí podle navrhovaného rozpočtu 62,8 milionu korun na programy mléko a ovoce a zelenina do škol, ale také 3,1 miliardy korun na proplácení evropského rozvojového programu.
Na marketingovou činnost má jít 200 milionů korun, fondu tak 50 milionů korun na marketingovou činnost chybí.
Fond plánuje mít v příštím roce stejně jako letos 1345 zaměstnanců, na platy, odstupné a další platové finance by mělo jít 716,5 milionu korun.
Státní zemědělský intervenční fond je zprostředkovatelem finanční podpory z Evropské unie a národních zdrojů. Spravuje a kontroluje dotace z Evropského zemědělského záručního fondu, Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova a Evropského rybářského fondu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down