Zemědělský výbor podpořil novelu zákona o významné tržní síle

Sněmovní zemědělský výbor podpořil na dnešním jednání novelu zákona o významné tržní síle. Měl by pomoci proti nekalým praktikám obchodních řetězců. Zákonodárci podpořili i pozměňovací návrh poslance Petra Kudely, kterým přesněji definuje audit kvality zemědělských výrobků a doplňuje to, co budou muset mít odběratelé a dodavatelé ve smlouvě.

Dodavatel zemědělských výrobků podle Kudely bude moci dělat audit kvality svého zboží a nebude muset platit odběrateli za jeho kontrolu. V současnosti odběratel může kdykoliv vyžádat audit, který mu předem ohlásí, přičemž audit platí dodavatel, jde o desítky tisíc korun, popsal situaci mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán. Podle něj se tyto audity dějí většinou jednou až dvakrát ročně. Ministerstvo soudí, že jsou zbytečné, protože výrobce kontrolují již státní orgány, navíc si firmy obnovují každoročně mezinárodní certifikáty.
Schválený pozměňovací návrh je ještě komplexnější. Podle Jordána například omezuje regálné, zpětné bonusy a požadované marketingové poplatky, které řetězce používají například při otevírání nových prodejen na tři procenta ročních tržeb s daným řetězcem. Návrh byl podle Jordána inspirovaný slovenskou obdobou zákona. Nyní podle něj tyto poplatky činí i desítky procent obratu.
Podle Jordána bude díky pozměňovacímu návrhu garantovaná platnost kupní ceny maximálně tři měsíce, řetězce ji podle něj často vyžadují na delší období. Návrh navíc stanovuje, že řetězec nebude muset kvůli formální chybě počítat znovu třicet dní na proplacení faktury.
Pro podporu zákona zvedlo ruku dvanáct poslanců, dva se zdrželi, Petr Bendl byl proti. Je přesvědčený, že tento zákon je spíše překážkou pro domácí dodavatele, velcí prodejci to budou obcházet. Podle něj by stát neměl zasahovat do smluv mezi dvěma soukromými subjekty.
Zákon o významné tržní síle platí od roku 2010. Jeho novelu podporuje vláda i Úřad na ochranu hospodářské soutěže, podobně jako Potravinářská komora. Proti jsou obchodní řetězce. Nelíbí se jim, že by sankce za spolčování se do aliancí měly platit pouze pro odběratele, a nikoliv pro zemědělské výrobce. Podle dřívějších vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky dodavatelé významnou tržní sílu nezneužívají.
Vládní předloha mimo jiné zpřesňuje pojem významné tržní síly a jejího zneužití. Zavádí i pojem nákupní aliance, což bude jakákoli forma spolupráce odběratelů. Také aliancím má zneužití tržní síly hrozit postih.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down