Zemědělští odboráři nesouhlasí s programovým prohlášením vlády

Zemědělští odboráři nesouhlasí s návrhem programového prohlášení vlády, které podle nich nezohledňuje současnou situaci v zemědělském oboru. Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR, dnes sdělil, že zatímco rostou dotace velkým firmám, platy zaměstnanců jsou nízké a podniky se snaží dostat do České republiky pracovníky ze zahraničí.

V návrhu programového prohlášení, které menšinová vláda premiéra Andreje Babiše schválila v pondělí, kabinet odmítá stanovení horní hranice dotací pro střední a větší podniky, slibuje ale podporu vyšších plateb pro malé farmáře. „Udržíme minimálně současnou výši podpory z národních dotací do živočišné výroby a citlivých rostlinných komodit,“ píše se mimo jiné v dokumentu. Na úkor plateb na plochu se mají zvýšit dotace na živočišnou výrobu a citlivé rostlinné komodity, jako je ovoce, zelenina, chmel, brambory nebo cukrová řepa.

Pracovníci jsou podle odborového svazu nejníže placeni a agrokomplex dostává čím dál větší dotace, které končí mimo resort zemědělství. Projevilo se to při schvalování státního rozpočtu na příští rok ve sněmovně. Poslanci v úterý přesunuli jednu miliardu korun na ostatní výdaje podpory agropotravinářského komplexu, tedy na národní dotace zemědělcům, mimo jiné z peněz na podporu venkova a lesního hospodářství. „Žádáme, aby část dotací šla na podporu příjmů zaměstnanců zemědělských firem a rozvoje zaměstnanosti v zemědělství,“ vyzval odborový svaz.

V kolektivním vyjednávání se podle odborářů projevuje, že zaměstnavatelé jsou i přes růst produktivity práce proti zvyšování mezd. Snaží se to řešit dovozem zahraničních dělníků, uvedl odborový svaz. Mzdy v oboru patří v ČR k nejnižším. Zaměstnanci v zemědělství, lesnictví a rybářství brali podle Českého statistického úřadu v letošním třetím čtvrtletí v průměru 24 126 korun hrubého, proti loňsku to byl nárůst o 4,7 procenta.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down