Zemědělští odborníci: Zisk důvodem k oslavám není

Zisk českého zemědělství loni meziročně stoupl o 25,9 procenta na 20,22 miliardy korun, což znamená druhý nejlepší výsledek od roku 2000. Lepší byl jen v roce 2014. Aktuální čísla statistiků přesto někteří odborníci nehodnotí jako dobrou zprávu a varují před přehnaným optimismem. Například předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha ČTK řekl, že se stále snižuje podíl živočišné výroby, což je negativní trend. Navíc v rostlinné výrobě 85 procent tržeb podle něho tvoří obiloviny a řepka, což bude zemědělce motivovat k jejímu dalšímu setí.

Na tom se shoduje i s Jiřím Felčárkem z Agrární komory ČR. Ten by si v dalších letech přál jinou strukturu dotací, aby se více zaměřovaly na speciální plodiny a živočišnou výrobu. Současné nastavení podle něj podporuje pěstování rostlin na velkých plochách. Pýcha připomněl, že loňské dotace za více než 30 miliard korun jsou vyšší než celkový zisk oboru.

Ani podle agrárního analytika Petra Havla uvedená čísla nejsou velkým důvodem k oslavám. Do hospodářského výsledku, který statistici uvádí v běžných cenách, je totiž podle Havla třeba započítat i celorepublikové makroekonomické trendy. „Je to pozitivní zpráva, nicméně nepodléhejme přehnanému optimismu.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *