29.11.2013 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělství nemusí být pro dotaci primárně rozhodující

Státní zemědělský intervenční fond upřesnil tiskovou zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu ze dne 25. 11. 2013. Ta uvádí, že přímé platby za rok 2012 obdržely i subjekty, jejichž hlavním obchodním cílem nebyla zemědělská činnost, například golfová centra nebo střední odborné školy.

Jak sdělila mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu, přímé platby jsou typem nárokových podpor poskytovaných v rámci společné zemědělské politiky EU. V Evropské unii představují hlavní formu zemědělských dotací, které mají za cíl zabezpečit zemědělcům větší stabilitu příjmů. Nicméně není podmínkou, aby zemědělská činnost byla hlavní aktivitou žadatelů o dotace. Pokud žadatel splní podmínky pro udělení dotace, která je vždy vázána k zemědělské činnosti, respektive obhospodařované ploše, není primárně obor jeho podnikání rozhodující. Z tohoto důvodu mohou být přímé platby poskytnuty i uvedeným subjektům, které se zabývají také jinou než zemědělskou činností (např. provozováním golfových center nebo střední odborné školy), vysvětlila Nováková.

Přímé platby jsou v ČR vypláceny pouze na půdu, která splňuje podmínky zemědělsky obhospodařované půdy podle zákona o zemědělství. Evidence LPIS neeviduje plochy, které nesplňují podmínku zemědělského využívání. SZIF dodržování této podmínky standardně od roku 2004 ověřuje při prováděných kontrolách na místě a na plochu, například na golfová hřiště, letiště a sportovní areály dotace v rámci přímých plateb vůbec neposkytuje. Tuto skutečnost ověřil při své kontrole i Nejvyšší kontrolní úřad, dodala mluvčí fondu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down