Zisk českého zemědělství letos meziročně stoupne

Zisk českého zemědělství letos meziročně vzroste o 22 procent na rekordních 19,8 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Evropský statistický úřad (Eurostat). Údaje poskytl Český statistický úřad. Až dosud nejlepšího výsledku od roku 1998, odkdy je tento ukazatel v Česku statisticky sledován, dosáhlo odvětví v roce 2011. Zisk tehdy činil 17,4 miliardy korun.

Zemědělská produkce vyjádřená v základních běžných cenách vzrostla podle odhadu oproti roku 2013 o 4,8 procenta na 134,4 miliardy korun. Čistá přidaná hodnota meziročně vzrostla o 12 procent, a to především vlivem rekordní úrody obilí a řepky.
"Díky vypláceným dotacím a současně i dobrým výsledkům především v rostlinné výrobě je letošní české zemědělství ziskové," uvedl ředitel zemědělských statistik ČSÚ Jiří Hrbek. Odhadovaný objem hlavních zemědělských dotací dosáhne letos 29,2 miliardy korun, o 1,7 miliardy meziročně více.
Podle v říjnu upřesněných údajů loni zisk českého zemědělství meziročně klesl zhruba o 80 milionů korun na 16,2 miliardy korun a byl tak třetí nejlepší v historii.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down