Letošní žně byly rychlé

Žně byly letos rychlé, sklizeny jsou téměř všechny obiloviny. Loni jich touto dobou zbývala na polích ještě pětina. Výnosy se blíží loňským rekordním. Nesklizené necelé procento ploch je hlavně v Karlovarském a Plzeňském kraji, uvedla dnes Agrární komora ČR. Posečená je také řepka, výnosy oproti loňsku budou nižší o 243 000 tun.

„Letošní sklizňový ročník je charakteristický nižší sklizní ozimů a vyšší sklizní jařin ve srovnání s loňským rokem,“ uvedl poradce prezidenta komory Jan Záhorka. U rozhodující pšenice jsou nižší výnosy hlavně v Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém a v Jihomoravském kraji, rovněž v Kraji Vysočina. Například u ozimé pšenice je aktuální průměrný výnos 6,55 tuny z hektaru, loni touto dobou činil 6,54 t/ha, práce ale tehdy komplikovaly deště. „Loňský rok byl skutečně mimořádný, nicméně v pětiletých a desetiletých průměrech u základních obilovin je vidět, že letošní rok je skutečně velmi dobrý,“ řekl ředitel odboru zemědělských statistik Českého statistického úřadu Jiří Hrbek, podle kterého bude i velmi dobrá kvalita úrody. Na sklizeň obilovin příliš nedolehlo sucho, které sužuje úrodu jiných komodit, jako je kukuřice, brambory, pícniny, chmel. Problémy budou mít i ovocnáři.
Nižší výnosy řepky podle Hrbka nebudou znamenat snižování pěstitelských ploch do budoucna, očekává prodejní ceny nad deset tisíc korun za tunu. Problém by ale podle něj mohl nastat, pokud by pokračovalo sucho. Pěstitelé by potom tuto ozimou plodinu nemohli zasít.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *