13.04.2018 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Znojemskému producentu vína loni mírně klesly tržby i zisk

Jednomu z největších tuzemských výrobců vína Znovínu Znojmo loni mírně klesly tržby i zisk. Firma utržila 298 milionů korun, což znamená meziroční pokles zhruba o čtyři procenta. Prodala 3,026 milionu litrů vína. Řekl to generální ředitel Znovínu Znojmo Pavel Vajčner. Znovín vydělal po zdanění 44 milionů korun, také zisk firmě mírně poklesl.

"Pokles je způsobený změnou portfolia výrobků. Zrušili jsme vratné lahve, litrovky, připravovali jsme se na nový vinařský zákon, omezili jsme sudové víno," uvedl Vajčner k důvodu poklesu prodejů a tržeb. Změny ale hodnotí pozitivně, protože firmě ulehčily život. Například sudové víno z 80 procent prodává v Louckém klášteře v podnikové prodejně. Firma v posledních letech investuje desítky milionů korun ročně do rozvoje. Loni v Šatově postavila budovu s dvěma klimatizovanými patry, která jí umožní lepší logistiku. Dosud Znovín musel lahvovaná vína vozit zase do sklepů, což nyní odpadá. Postupně firma investuje i do výroby v Jaroslavicích, kterou vybavila novou technologií. Loni tam putovalo ze zisku několik milionů korun, stejně jako letos, kdy Znovín plánuje novou lahvovací linku, která bude už téměř plně automatická. Třetím místem, kde Znovín působí, jsou Přímětice, které jsou součástí Znojma.

Aktuálně má společnost kolem 90 zaměstnanců a dalších zhruba 50 v dceřiných firmách, které obhospodařují vinohrady. Nyní má Znovín přes 500 hektarů vinic, ještě před několika lety to bylo ale jen kolem 20.

Podle Vajčnera firma snižuje procento dodávek do obchodních řetězců, jež nyní tvoří asi jen 20 procent tržeb. "Určité množství tam chceme dodávat stále, zvyšuje se ale podíl přímých dodávek, stoupají internetové obchody, hodně nám pomáhají putování po archivních sklepích a po vinicích Znojemska a další akce," uvedl Vajčner.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down