Zpracovatelé masa snižují výkupní ceny, část firem čeká ztrátu

Zemědělcům, kteří se věnují hlavně výkrmu drůbeže, kvůli nižším cenám obilovin řada zpracovatelů od srpna snížila výkupní ceny. Kvůli plánu vlády na krácení dotačních podpor i snižování rentability své produkce tak budou už v září uvažovat o omezování chovů. Uvedla to předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá.

Gabriela Dlouha poukázala také na to, že loňské zisky zpracovatelů drůbeže, na které se často upozorňuje, nelze srovnávat s prvovýrobci.

Počty vykrmovaných zvířat

Některé firmy, včetně například Vodňanského kuřete z holdingu Agrofert, očekávají, že letos skočí ve ztrátě. Na jatka z výkrmů směřovalo 66 455 tun drůbeže, což odpovídá 43 187 tunám masa. "Mírné navýšení drůbežího masa na porážky může souviset s tím, že řada chovatelů přes podzimní a zimní měsíce snížila počty vykrmovaných kusů z důvodu vysokých cen energií a nejistoty z dalších vysokých vstupů," uvedla Dlouhá.

Dotace

Drůbežářské firmy mohou čerpat z národních dotací peníze na zlepšení podmínek v chovech hospodářských zvířat nebo na ozdravení chovů. Vláda však ve svém ozdravném balíčku chystá škrty v dotacích ministerstva zemědělství z národních zdrojů. V příštích dvou letech chce ušetřit přes deset miliard korun.

Společnost Vodňanské kuře, která dodává kuřata do zpracovatelského průmyslu Agrofertu, loni meziročně zvýšila zisk více než dvojnásobně na zhruba 21,3 milionu korun. V roce 2019 měla zisk přes 28 milionů. Podle výroční zprávy pro letošní rok očekává podnik ztrátu 108 milionů korun vlivem zhoršení cen, zároveň plánuje investici ve stejné výši. Podobně očekávají ztrátu i další podniky holdingu Výkrm Tagrea a Výkrm Třebíč. Společnosti Xaverov ze skupiny Agrotrade loni zvýšila tržby zhruba o 99 milionů na 1,01 miliardy Kč, zisk jí ale meziročně klesl o 81 procent na 804 000 korun.*

kuřecí maso

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down