15.03.2022 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zvýšil se přebytek polských jablek

Válka na Ukrajině zastavila vývoz polských jablek směrem na východ. Na trhu se kvůli tomu dál zvýšil přebytek polských jablek za nízké ceny, čímž trpí i čeští pěstitelé. Na 64. ročníku Ovocnářských dnech v Hradci Králové to řekl předseda Ovocnářské unie ČR a viceprezident Agrární komory ČR Martin Ludvík. Prodej jablek se ztrátou bude podle něj mít pro české ovocnáře neblahé důsledky pro další období.

Tíživé ekonomické situace ovocnářů si je vědom i ministr zemědělství Zdeněk Nekula. „Pěstitelé jablek dlouhodobě čelí levné konkurenci z Polska,“ řekl ministr ovocnářům. Poláci se podle něj snaží nadprodukci prodat kde se dá a za každou cenu, a to i pod výrobními náklady. Ludvík připomněl, že každé třetí jablko v EU je vyprodukováno v Polsku. Levná jablka z této země se začala do ČR dovážet především po roce 2014, od kdy Polsko nemůže po ruském embargu vyvážet zhruba jeden milion tun jablek do Ruska. Od letošního ledna se k tomu přidalo i embargo na vývoz polských jablek do Běloruska. Tou největší bariérou v obchodu je ale až samotný konflikt, kdy jablka teď nejde nijak vozit. „V Polsku je nyní kvantum jablek, která nenajdou zákazníka. Je to obrovský průšvih,“ poznamenal Ludvík. Kvůli nedostatku kontejnerů Poláci podle něj nejsou schopni dodávat ani do Afriky, kam část úrody jablek v minulých letech začali vyvážet. „Je to obrovský problém, který se odráží na české produkci,“ konstatoval. Jablka z Polska mohou nyní obchodníci pořídit i s nevratným obalem pod 30 centů za kilogram, v přepočtu za necelých 7,50 koruny. Této situace obchodníci podle Ludvíka využívají, když chtějí prodávat české ovoce za polské ceny. „Obchodníci sem pustí levnou polskou produkci. A pokud ji chceme nahradit, tak za polské ceny, jinak prý máme smůlu,“ řekl Ludvík. Podle něj se podíl polských jablek na našem trhu zdvojnásobil a vytlačuje dovozy jablek i z jiných evropských zemí. „Obchodní řetězce si navíc ukrajují stále větší podíl ceny, kterou zaplatí spotřebitel,“ doplnil.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down