Prostřednictvím univerzálního formuláře na Přímé platby a neprojektová opatření Programu rozvoje venkova (PRV) do 16. května, kdy končil řádný termín podání, Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) obdržel téměř 31 tisíc žádostí. Počet je srovnatelný s loňský rokem. Téměř všechny žádosti byly podány přes Portál farmáře. Objem finančních prostředků, o které zemědělci žádali, činí více než 31 miliard korun. Jednotnou žádost lze stále podat opožděně do 10. června. Informuje o tom tisková zpráva fondu.
Největší počet zemědělců samozřejmě podal žádost o jednotnou platbu na plochu (SAPS). „Žádost o zařazení do Navazujících agroenvironmentálně-klimatických opatření (NAEKO) podalo téměř 11 tisíc uchazečů a přes 3 900 jich zažádalo o zařazení do opatření Navazujícího ekologického zemědělství (NEZ),“ říká Ing. Josef Miškovský, ředitel Odboru přímých plateb a environmentálních podpor.
Nejvíce žádostí v řádném termínu podali letos zemědělci na Oddělení příjmu žádostí a LPIS (OPŽL) v Praze (1 322), následoval Frýdek-Místek (1 140) a Žďár nad Sázavou s 899 žádostmi. Nejméně žádostí bylo doručeno na OPŽL v Jeseníku (174). Počty podaných žádostí jsou vázány na počty žadatelů registrovaných v daném regionu.
Úspěšné podání bezchybné Jednotné žádosti je pouze prvním krokem. Z dlouhodobých následných kontrol Fondu vyplývá, že k pochybením dochází i v průběhu roku. „Žadatelé často chybují v tom, že ohlásí relevantní změnu v pěstované půdní kultuře ve veřejném registru půdy (LPIS), ale tuto změnu neohlásí ve změnové žádosti, kterou musí podat SZIFu. S obdobnou chybou se setkáváme i u evidence zvířat. Změnu je nutné provést jak v Integrovaném registru zvířat, tak i ve změnové žádosti SZIFu. V této souvislosti je třeba upozornit, že je nutné provést případnou změnu u všech opatření, pro která je relevantní,“ upozorňuje Vítězslav Vopava, ředitel Sekce přímých plateb, environmentálních podpor PRV a SOT.
Vopava zmiňuje, že se „při podávání Jednotné žádosti objevují také administrativní nedostatky, zájemci často nedoloží povinné přílohy, a to znamená, že nenaplní základní náležitosti žádosti, a přijdou tak o dotaci. Především se jedná o tituly spojené s ovocem a zeleninou či s bramborami, kdy žadatel nedoloží množství sadby, osiva či produkce. “
Nezbytné je např. i zajištění posekání travních porostů v předepsaném termínu, který se váže ke konkrétním opatřením. Vady se také pravidelně objevují v evidenci hnojení. Standardně se fond potýká s nedostatky u žádostí v opatření orientovaném na Mladé zemědělce, kde chybují v doložení většinového podílu na kapitálu společnosti či nedoloží požadovanou kontrolu nad společností.*