Cena másla stoupla nad čtyřicet korun, ministerstvo výkyv řeší

Průměrná cena másla v ČR vzrostla od loňského června zhruba o deset korun a je nad čtyřicetikorunovou hranicí. Vydrží tam minimálně další dva měsíce. Ve druhé polovině roku by měla klesat, ovšem na loňskou úroveň se nevrátí. Uvedl to předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček. Podle něj je kvůli slabému euru vysoká poptávka z mezinárodních trhů po evropském másle, což zvýšilo jeho cenu na rekord. Ministerstvo zemědělství sdělilo, že se situací zabývá a vyžádalo si analýzu od Evropské komise.

Podle Českého statistického úřadu stálo loni v červnu máslo průměrně 32,97 Kč za čtvrt kilogramu, což bylo nejméně od roku 2012. Důvodem trvalého zlevňování byla i mléčná krize. Od té doby ale máslo zdražovalo až do letošního března, kdy se jeho cena dostala na průměrných 43,87 Kč. V dubnu klesla ke 42 korunám.

Ministerstvo zemědělství situaci ohledně cen másla řeší. Není to lokální nebo český výkyv, ale evropský, možná globální. Je vyšší poptávka po másle, trochu klesá poptávka po rostlinných tucích. Požádalo Evropskou komisi, ať poskytnou analýzu a situaci zdůvodní, řekl náměstek ministra zemědělství Jiří Šír.

Slabé euro podle Kopáčka znamená, že je evropské máslo žádané a je proto odčerpáváno na světové trhy. Navíc po poslední mléčné krizi, kdy byla zavedena opatření na snížení produkce, je mléka ve srovnání s loňským rokem méně. Třetím důvodem je to, že v letní sezóně mají každým rokem dojnice nižší tučnost mléka.

Z údajů Ministerstva zemědělství vyplývá, že cena kravského mléka u zemědělských výrobců roste od loňského července. Zatímco loni na začátku prázdnin byl litr v průměru za 6,10 Kč, na konci roku to bylo 7,50 Kč. Letos růst zpomalil, ale neustal. V dubnu byla cena 8,23 Kč.

Podle ČSÚ se loni zvýšil vývoz mléčných produktů z ČR. U másla to bylo meziročně o 16,8 procenta. Jeho dovoz naopak meziročně klesl o 8,8 procenta. V letošním prvním čtvrtletí vývoz klesl o 47,8 procenta a dovoz byl nižší zhruba o pětinu. V ČR je ale 52 procent domácí spotřeby dováženo, dodal Kopáček.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *