03.10.2023 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cena pšenice v srpnu klesla na úroveň průměrné ceny roku 2021

Cena potravinářské pšenice v srpnu klesla na 5049 korun za tunu. Dostala se tak na průměrnou cenu roku 2021, která byla 5023 korun za tunu. Oproti loňskému srpnu zemědělci tunu potravinářské pšenice prodávali za cenu o téměř 22 procent nižší. Přibližuje se ceně krmné pšenice, která se v srpnu prodávala za 4681 korun za tunu, meziročně byla cena o 34 procent nižší. V roce 2021 se prodávala v průměru za 4706 korun za tunu. Vyplývá to ze zprávy o trhu obilovin Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Ceny zemědělských komodit letos klesají i na světových burzách.

V roce 2022 do cen zemědělské produkce výrazně zasáhla válka na Ukrajině a ceny výrazně rostly. Potravinářská pšenice se prodávala i za více než 8000 korun za tunu. Letos v srpnu meziročně klesla o o 38 procent také cena řepky, prodávala se za 10 735 korun za tunu. Na podobné úrovni byla její cena naposledy v únoru 2021.

Ceny komodit na světových trzích klesaly

Analytik investiční společnosti XTB Jiří Tyleček minulý týden uvedl, že ceny komodit na světových trzích v prvních třech čtvrtletích roku spíše klesaly. Nejvíce kromě například průmyslových kovů nebo plynu zlevnily právě pšenice nebo kukuřice, její cena na chicagské burze klesla o 29 procent. Pokles ceny pšenice v roce 2023 dosáhl 27 procent. Ceny obilovin ovlivňuje vysoká úroda a dobré vyhlídky na příští sezonu, uvedl Tyleček.

Agrární komora ČR i Zemědělský svaz ČR upozorňovaly již před letošní sklizní na to, že trh se zemědělskými produkty výrazně ovlivňuje dovoz z Ukrajiny do EU, což Unie umožnila loni zrušením cel. Z Česka se běžně část úrody vyváží, kvůli dovozu z Ukrajiny mají problém svou úrodu zemědělci prodat. Zároveň měli letos vyšší zásoby ještě z loňské úrody než v předchozích letech. Polsko, Slovensko nebo Maďarsko dovoz obilí zakázaly a odmítly ho zrušit i po 15. září, kdy mělo podle Evropské komise embargo skončit.*

peníze a řepka

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down