Česko bude podle Zemědělského svazu dále závislé na dovozu potravin

Česká republika bude letos, stejně jako loni, závislá na dovozu potravin. Loňské záporné saldo agrárního zahraničního obchodu se podle odhadu bude blížit 45 miliardám Kč. Novinářům to dnes řekl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Kvůli vyšším cenám produkce z dovozu mohou podle něj růst ceny potravin, protože čeští zemědělci mají u některých komodit i o více než deset procent nižší výkupní ceny než například v Německu nebo dalších zemích EU.

Pýcha uvedl, že loňské záporné saldo agrárního obchodu bude největší v historii ČR. "Situace je taková, že budeme mít historicky rekordní dovozy potravin," řekl s tím, že tento trend bude nadále pokračovat. Doplnil, že záporné saldo ze dvou třetin vytváří dovoz masa. Svaz upozorňuje na to, že z ČR se vyváží suroviny a dováží se komodity s vyšší přidanou hodnotou a zároveň vyšší cenou. "Čeští zemědělci stále prodávají svojí produkci pod evropskými cenami," řekl Pýcha. Například mléko podle něj prodávají na zhruba 89 procent průměrné ceny v EU. Ceny pšenice v ČR byly loni zhruba na 87 procentech ceny obchodované na pařížské burze. Pýcha poukázal na to, že čeští chovatelé nosnic v průměru prodávají vejce za 2,30 Kč za kus, zatímco evropská průměrná cena je 3,50 Kč, v Rakousku je to 3,80 Kč. Řekl, že kdyby zemědělci svou produkci vyvezli do zahraničí, vydělal by celý sektor za rok o 10 až 20 miliard Kč více. Poznamenal také, že otázkou bude, jak obchodní řetězce dražší dovozy promítnou do spotřebitelských cen. Podle Pýchy budou čeští zemědělci letos ve velké nejistotě vůli těžko odhadnutelnému vývoji války na Ukrajině, která dopadá na světové trhy s obilím. Šéf Zemědělského svazu ČR uvedl, že podle spíše optimistických odhadů Ukrajina vyprodukuje maximálně 60 procent běžné produkce, která běžně směřuje do zemí severní Afriky nebo Blízkého východu. Do cen zemědělských komodit se podle Pýchy také budou promítat loňské vyšší náklady, které měly podniky například na výrobu krmiv, která využívají letos. To se pak projeví v tlaku na vyšší ceny masa nebo mléka, doplnil.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down