Chorvatsko ohlásilo výskyt ptačí chřipky na drůbeží farmě

Chorvatsko ohlásilo výskyt vysoce patogenního viru ptačí chřipky na drůbeží farmě. Dnes to s odvoláním na chorvatské úřady uvedla Světová organizace pro zdraví zvířat (WOAH), podle které jde o vysoce nakažlivý podtyp H5N1. Ohnisko nákazy bylo zjištěno u pěti kusů v hejnu čítajícím 19 600 zvířat. Farma se nachází ve vnitrozemské Brodsko-posávské župě poblíž hranic s Bosnou a Hercegovinou.

Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už také u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci už několik staletí, a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež.

Největší ohnisko ptačí chřipky v České republice se objevilo na konci minulého roku

V České republice se doposud největší ohnisko ptačí chřipky objevilo na konci loňského roku v Brodu nad Tichou na Tachovsku. Ve třech halách společnosti Česká drůbež veterináři nařídili postupně likvidaci více než 740 000 slepic. To odpovídalo zhruba 15 procentům všech nosnic v českých chovech. V plném provozu firma chov obnovila asi po devíti měsících.

Ptačí chřipku, která byla známá už v 19. století pod názvem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Podtyp viru H5N1 je zvláště nebezpečný.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down