Na severu Polska úřady zjistily ptačí chřipku s nakažlivým podtypem H5N1

Úřady na severu Polska zjistily výskyt ptačí chřipky mezi drůbeží. S odvoláním na informace polských zdravotnických orgánů to uvedla Světová organizace pro zdraví zvířat (WOAH). Jde o vysoce nakažlivý podtyp H5N1. Ohnisko nákazy bylo zjištěno na dvorku s 80 kusy domácího ptactva, informovala agentura Reuters. Mluvčí české Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček řekl, že v podzimních měsících se každoročně výrazně zvyšuje riziko šíření nákazy.

V Polsku se v létě prokázal přenos ptačí chřipky i na kočky. Podle Světové zdravotnická organizace (WHO) se jich nakazily téměř tři desítky. Nejsou ale zprávy o tom, že by se nákaza podtypem viru chřipky H5N1 přenesla na člověka.

Dodržování pravidel biologické bezpečnosti

Mluvčí české veterinární správy Vorlíček uvedl, že jediným efektivním nástrojem, který brání přenosu ptačí chřipky do chovu, je důsledné dodržování pravidel biologické bezpečnosti. "Nejdůležitější je zamezit kontaktu volně žijících vodních ptáků s drůbeží, s krmivem a napájením. Zasíťované výběhy a krmení pod přístřeškem jsou efektivní prevencí před zavlečením nákazy," dodal. Upozornil také na to, že růst rizika v zimních měsících souvisí s migrací volně žijících stěhovavých ptáků, kteří představují přirozený rezervoár virů ptačí chřipky a mohou být zdrojem nákazy.

Státní veterinární správa - logo

Doporučené očkování

Evropská agentura pro bezpečnost potravin (EFSA) minulý týden doporučila preventivně očkovat proti ptačí chřipce drůbež náchylnou k nákaze v oblastech s vysokým rizikem přenosu. Úřad doufá, že se tak zastaví šíření viru, který loni v EU zabil desítky milionů ptáků. Vlády se ale často obávají očkovat kvůli možnému omezení obchodu.

Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už také u prasat, psů a právě i koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci už několik staletí, a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež.

V ČR se doposud největší ohnisko ptačí chřipky objevilo na konci loňského roku v Brodu nad Tichou na Tachovsku. Ve třech halách společnosti Česká drůbež nařídili postupně veterináři likvidaci více než 740 000 slepic. To odpovídalo zhruba 15 procentům všech nosnic v českých chovech. V plném provozu firma chov obnovila po zhruba devíti měsících.

Ptačí chřipku, která byla známá už v 19. století pod názvem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru nese označení H5N1.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down