Další ohnisko ptačí chřipky je v malochovu na Příbramsku

Jedenácté ohnisko ptačí chřipky v chovu potvrdili veterináři v malochovu v obci Počaply na Příbramsku. Chovatel nahlásil úhyn osmi z 25 slepic, v chovu se nacházelo ještě sedm kachen bez příznaků onemocnění. Potvrdil se u nich subtyp nemoci H5N8, zbývající drůbež v chovu bude utracena, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Ohniska v chovech jsou tak stále v šesti krajích. Chorobu veterináři také potvrdili u uhynulých labutí na dvou místech v Olomouckém kraji a na jednom ve Zlínském kraji.

"Stejně jako v předchozích případech bude okolo nového ohniska vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření," uvedl Vorlíček.
Ohniska v chovech jsou v ČR v šesti krajích, kromě Středočeského, v Moravskoslezském, Jihočeském, Pardubickém, Plzeňském a na Vysočině. U volně žijících ptáků se choroba potvrdila také v Libereckém, Olomouckém, Zlínském a Ústeckém kraji a v Praze. Nově také u dvou labutí na Chomoutovském jezeře u Olomouce a u jedné labutě v Hynkově u Olomouce. Ve Zlínském kraji je nový nález u labuti u Novoveských štěrkových jezer v katastru Ostrožské Nové Vsi na Uherskohradišťsku.
Agrární komora ČR v minulém týdnu upozornila na to, že chovatelé v českých komerčních chovech dodržují vysoké standardy biologické bezpečnosti. Počet ohnisek chřipky v českých malochovech podle její mluvčí Barbory Pánkové narůstá, což na komerční chovy ekonomicky významně dopadá.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down