Deštivý červen zmenšil rozsah sucha v ČR

Poměrně deštivé červnové počasí na většině území Česka dokázalo doplnit v půdě do jednoho metru vodu na normální či jen mírně podnormální úroveň. Oblasti zasažené suchem se výrazně zmenšily a zasahují Podkrkonoší, střední Polabí a východní část Středočeského kraje. Výrazně ustoupilo sucho v jižních Čechách, Poohří či na Hané.

Vyplývá to z mapy, kterou dnes ráno zveřejnili vědci, kteří pracují na projektu Intersucho. Jelikož však sucho na jaře bylo dlouhé a výrazné, na doplnění vody v řekách deště stále nestačí a průtoky zůstávají podprůměrné. Téměř veškerá voda, která se nevypařila, se vsákla do půdy a využily ji rostliny.
Hodně srážek v posledních dnech dostaly podle webu Morava a Slezsko a jižní Čechy. Naopak severozápadním Čechám se deště spíše vyhýbaly. Pro polní plodiny a například i pro ovocné stromy jsou současné srážky vítané, protože v této době se tvoří zrno a postupně roste i ovoce. Plodinám, které sucho nestihlo zničit, voda pomůže. Mnohde však přišel déšť pozdě, protože leckde už obilí zaschlo a zemědělci museli zaorávat, nebo počítají se snížením výnosů v desítkách procent.
Míru sucha určují vědci jako poměr aktuální zásoby vody v půdě proti průměru z let 1961 až 2010. Neznamená to tedy, že by například na suché jižní Moravě byl dostatek vody, ale současná situace se nijak nevymyká z dlouhodobého průměru.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down