Do tendru Lesů ČR za pět miliard Kč se přihlásilo 56 firem, loni jich bylo 48

Do pětimiliardového tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce, těžbu a prodej dřeva od roku 2024 podalo nabídky 56 firem. Loni se do tendrů 2023+ přihlásilo 48 firem. Lhůta pro podání nabídek vypršela. Nyní bude podnik nabídky hodnotit. Uvedla to  mluvčí podniku Eva Jouklová. Tendr je rozdělen na 60 zakázek a zahrnuje zhruba pětinu území spravovaného podnikem. Lesy ČR hospodaří téměř na polovině lesů v zemi.

Firmy celkem podaly 579 nabídek, což představuje průměr 9,7 nabídky na jednu jednotku. Loni na jednu jednotku připadalo v průměru osm nabídek, když na 84 zakázek přišlo 676 nabídek.

Těžba dřeva

Odhadovaná hodnota služeb a prací v tendru je 5,2 miliardy korun, objem dřeva k těžbě činí 5,1 milionu metrů krychlových. Plánovaná těžba by se měla odehrát na 278 000 hektarech státních lesů. Soutěží se i o obnovu lesa na ploše 8500 hektarů, tedy asi 2000 hektarů ročně. Na získaných jednotkách by měly vítězné firmy začít pracovat od začátku roku 2024.
"Připravili jsme více menších zakázek. Díky tomu dostaly příležitost i malé a střední firmy, což je dobře," uvedl generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík. Smlouvy s vítězi by podnik podle něj chtěl uzavřít do konce roku, aby firmy mohly s pracemi v lednu bez problémů začít.

Tři typy tendrů

Tendry jsou trojího typu. Na 39 jednotkách budou lesnické firmy dělat takzvanou komplexní zakázku, která zahrnuje pěstební práce a těžbu dřeva, které si firmy budou i samy prodávat. Firmy na tento typ zakázky podaly 356 nabídek. Na 18 jednotkách budou firmy dělat pouze pěstební práce a těžbu a dřevo si prodá státní podnik, nabídek na nich je 191. Na zbylých třech jednotkách má podnik 32 nabídek, firmy na nich budou dělat jen pěstební práce a zalesňování.
Pětiletých zakázek bude 45. Dvanáct zakázek bude na dva roky, jedna zakázka bude čtyřletá, jedna tříletá a jedna roční.
Každoroční zadávání lesnických prací soukromým firmám je základním nástrojem hospodaření podniku v lesích. Vlastními kapacitami, které jsou především soustředěné v pěti lesních závodech, podnik letos zajišťuje přes 12 procent těžebních prací. Ve vlastní režii podnik letos obchoduje téměř 40 procent vytěženého dřeva.
V loňském lesnickém tendru 2023+ se na 84 jednotkách soutěžily práce a služby téměř za 12 miliard korun. Zakázky si loni rozdělilo 21 firem v čele s těžařskou firmou Uniles z koncernu Agrofert, která získala 16 kontraktů. Na druhém místě skončily se šesti smlouvami firmy Stora Enso Wood Products Ždírec, Lesostavby Frýdek-Místek a skupina PETRA z Hodonína.
Lesy ČR v prvním pololetí vykázaly pokles hrubého zisku o 19 procent na 3,85 miliardy korun ze 4,73 miliardy ve stejném období loni. Důvodem bylo snížení těžby dřeva o 21 procent na 3,8 milionu metrů krychlových, které souvisí s odezněním kůrovcové kalamity.*

Lesní porost

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down