Dobré výsledky mlékárenství

Přes složitou situaci v oblasti mléka a pokles jeho ceny dosáhlo vloni české mlékárenství zajímavých výsledků. Cena této komodity vykázala vloni v ČR rekordní průměrnou výši 9,37 koruny za litr, stabilní byla výroba konzumních mléka, vyšší výroba smetan, másla a sušeného mléka. Po dvou letech se však opět dostavil propad výroby sýrů a pět šest let pokračuje recese ve výrobě zakysaných mléčných produktů. Uvedl to minulý týden při příležitosti oslavy Dne mléka, která se uskutečnila v Kostelci nad Černými lesy předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček.

Podle něj saldo zahraničního obchodu s mlékem je pozitivní. „Náš vývoz vzrostl o 13,3 procenta a ve svém hodnotovém vyjádření dosáhl téměř 20 miliard korun,“ podotkl. Proti tomu ovšem podle něj narostl také dovoz, právě v souvislosti s uvalením ruského embarga, kdy se zahraniční konkurenti snažili se svými výrobky uplatnit všude tam, kde to jen šlo, a stoupl o 13 procent. Současný podíl dovozu na tuzemské spotřebě podle Kopáčka představuje již 43 procent, proti předchozím 40,8 procenta. „V případě sýrů je podíl dovozu ještě vyšší, jde o 55 procent,“ řekl předseda svazu. Češi přitom zvyšují svou oblibu zahraničních produktů dlouhodobě. Zatímco v roce 2003 byl podíl dovozu na celkové spotřebě 13,5 procenta, v roce 2006 již činil 36,6 procenta.

Vývoj světové poptávky po mléce na mezinárodních trzích, které samozřejmě ovlivňují české mlékárenství, nejsou příliš pozitivní. Navíc uvalení ruských sankcí na dovoz mléčných výrobků trvale znamená významný problém pro evropské mlékárenství, ušetřena přitom nebyla ani Česká republika. Tuzemské mlékárny byly embargem vážně poškozeny. Kopáček je však přesvědčen o tom, že přes současnou problematickou situaci dosáhne české mlékárenství i v letošním roce dobrých výsledků.

Podle Kopáčka pozitivní je, že v ČR roste spotřeba mléka. Každý Čech loni v průměru zkonzumoval 236,4 kilogramu mléka nebo mléčných výrobků. Meziročně se spotřeba zvýšila o 1,1 procenta. Spotřeba samotného mléka v ČR loni mírně poklesla o 0,4 litru na 60 litrů na osobu, v Evropské unii je průměr 63,6 litru. Například v Polsku pijí lidé mléka méně, pouze 42,2 litru, naopak průměrný Rakušan vypije 76,7 litru na hlavu. V ČR také meziročně klesla spotřeba zakysaných výrobků o 0,4 kilogramu, loni jich Češi zkonzumovali 14,5 kilogramu.

 Češi mají proti Evropě naopak vysokou spotřebu másla, snědí ho 5,1 kilogramu ročně, přičemž v unii je průměr 3,6 kilogramu. V sousedním Německu jde ale o 6,2 kilogramu, například Slováci jej ale spotřebují zhruba polovinu (3,2 kilogramu).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *