03.05.2022 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dosavadní chladnější jaro omezuje kůrovce

 Dosavadní chladnější jaro brzdí rozvoj kůrovce. Lesníci očekávají, že se lýkožrout letos vyrojí v obvyklých dvou dceřiných generacích a na horách v jedné. "Chladnější jaro není pro kůrovce příznivé, ještě se nevyrojil," řekla mluvčí státního podniku Lesy České republiky Eva Jouklová. Kůrovcová kalamita v českých lesích naplno vypukla v roce 2018. Na vrcholu byla v roce 2020, loni již ustupovala.

"Přes ústup kalamity nadále vyžaduje ochrana lesa před kůrovci velkou pozornost. V lesích máme instalované lapače a lapáky na odchyt kůrovce a pokračujeme ve vyhledávání a těžbě napadených stromů," řekla mluvčí Lesů ČR, které spravují téměř polovinu lesů v zemi. Situace s kůrovcem se podle státního podniku postupně zlepšuje ve všech regionech. "Letos počítáme s dalším snížením objemu napadeného dříví a návratem k normálnímu hospodaření asi na 78 procentech spravovaného území," řekl mluvčí. Těžba dřeva ve státních lesích loni s ústupem kůrovcové kalamity klesla o 20 procent na 11,4 milionu metrů krychlových. Letos by měl následovat další pokles asi na deset milionů metrů krychlových dřeva, z nichž by asi 30 procent mělo připadnout na kůrovcové dřevo. Kůrovcová kalamita podle Lesů ČR ještě pokračuje v Ústeckém a Libereckém kraji, nejvíce je zasaženo Rumbursko, Českolipsko, Děčínsko a Liberecko. Přes pokles kůrovcových těžeb zůstává kalamitním regionem ještě Vysočina. "Problematická nadále zůstává situace v národních přírodních rezervacích, kde je zpracování napadeného dříví omezené kvůli ochraně přírody, což je třeba respektovat," uvedla Jouklová. Prioritou Lesů ČR zůstává obnova kůrovcem zničených lesů. "Letos plánujeme vysadit 95 milionů sazenic na 22 000 hektarech. Z toho 5000 hektarů plánujeme obnovit přirozeně. Jde znovu o rekordní plochu i počet sazenic," uvedla mluvčí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down