Francie by letos mohla být znovu největším producentem vína na světě

Francie by letos podle odhadů mohla být znovu největším producentem vína na světě, a předstihnout tak Itálii. Nedopomohla by jí k tomu ale dobrá sklizeň doma, jako spíš špatná úroda v Itálii. Podle agentury AFP to vyplývá ze statistik francouzského ministerstva zemědělství zpracovaných na základě odhadů k 1. říjnu.

Mapa v vlajkou Francie

Francouzská produkce vína "by měla (letos) dosáhnout 46 milionů hektolitrů, což je úroveň srovnatelná s rokem 2022 a o tři procenta vyšší než průměr let 2018 až 2022", uvedli statistici z francouzského ministerstva.

Pokles italské produkce

Italská produkce by měla klesnout přibližně na 43 milionů hektolitrů oproti 50 milionům v předchozím roce, uvedla 2. října hlavní italská zemědělská organizace Coldiretti.
"Je to významná událost, protože je symbolická. Ale je to čistě cyklická záležitost," řekl agentuře AFP odborník na ekonomiku vína z univerzity v Bordeaux Jean-Marie Cardebat.
Podle údajů Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV) byla největším producentem vína od roku 2007 s výjimkou let 2011 a 2014 stále Itálie. Letos ale italské vinice obzvláště silně zasáhly plísně.

Francouzské vinohradnictví a vinařství

Ve Francii je podle ministerstva "situace na různých vinicích smíšená". V Bordeaux a na jihozápadě země "došlo ke snížení produkce v důsledku plísně révové a vlny veder a v Languedoc-Roussillonu v důsledku sucha". Jinde je situace podle něj příznivá, zejména v regionu Charente na západě země.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down