Francie se po letech dostane před Itálii a bude největším producentem vína

Francie po devíti letech vystřídá Itálii na pozici největšího světového producenta vína. V zemi na Apeninském poloostrově se totiž produkce vína letos pravděpodobně sníží o 12 procent na méně než 44 milionů hektolitrů, uvedly dnes svaz vinařů Unione Italiana Vini (UIV) a sdružení vinařských odborníků Assoenologi. Pokles vysvětlují značnými výkyvy počasí a výskytem plísně révy vinné.

V severních regionech očekávají pokles produkce o 0,8 procenta, v centrální části země kolem 20 procent a v jižních zhruba o 30 procent, uvádějí svazy ve společném prohlášení se zemědělským institutem ISMEA.

Sklizeň vína

produkce vína

"Sklizeň, která nás čeká, bude velmi složitá. Poznamenaly ji především důsledky klimatických změn, které na konci jara a začátkem léta způsobily záplavy, krupobití, sucho a patogenní choroby, jako je plíseň révy vinné," uvedl Riccardo Cotarella, který vede sdružení Assoenologi. Na kvalitě vína se ovšem podle něj zmíněné negativní faktory neodrazí.
"Letošní sklizeň dá jistě vzniknout vínům dobré kvality s vrcholnými hodnotami," řekl.

Pokles produkce

Pokles produkce by neměl vyvolávat obavy, neboť stávající zásoby činí více než 49 milionů hektolitrů, uvedl Livio Proietti z institutu ISMEA. Stav zásob je nejvyšší za posledních šest let. "Problémem není ani tak ztráta italského prvenství z hlediska objemu produkce, ale spíše zpomalení domácí a zahraniční poptávky, což snižuje ceny," konstatoval.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down