Inspektoři našli v Lipníku nad Bečvou nelegální sklad se 17 tunami potravin

Nelegální sklad potravin, ve kterém bylo uloženo bezmála 17 tun ryb, mořských plodů a hovězího i drůbežího masa, odhalili veterinární inspektoři v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku. Část uskladněných potravin byla prošlá. Státní veterinární správa (SVS) zakázala uvádět potraviny z tohoto skladu na trh. Jeho provozovateli hrozí ve správním řízení pokuta až 500 000 korun. Uvedl to mluvčí SVS Petr Vorlíček.

V nelegální skladu v Lipníku nad Bečvou bylo podle Vorlíčka uskladněno například zhruba 75 kilogramů krevet různých šarží s prošlými daty použitelnosti. "Inspektoři je na místě znehodnotili a provozovateli skladu nařídili tyto zdravotně závadné potraviny neškodně zlikvidovat na jeho náklady v asanačním podniku," uvedl Vorlíček. Ve skladu inspektoři našli také 4000 vajec. "Vzhledem k tomu, že ve skladu jsou skladovány také potraviny jiného než živočišného původu, předala SVS podnět k došetření Státní zemědělské a potravinářské inspekci," dodal Vorlíček.

Potenciální riziko

Vorlíček upozornil, že živočišné produkty z neschváleného skladovacího zařízení představují potenciální riziko pro jejich spotřebitele. "Při provozování neschváleného skladu není zaručeno dodržování platné legislativy, zejména skladovacích podmínek, dodržování správné hygienické praxe a systémů založených na analýze nebezpečí či plnění požadavků na personál z hlediska odbornosti a zdravotního stavu," uvedl.

Veterináři v budově našli i sklad s neřízenou teplotou. "V době kontroly tam nebyly nalezeny potraviny živočišného původu. Byly zde ale zjištěny vážné hygienické nedostatky. Rovněž manipulační chodby a sociální zařízení nesplňovaly standardy potravinářského podniku," řekl Vorlíček.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down