Každý osmý prodejce na farmářských trzích podle veterinářů loni chyboval

Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) zjišťují pochybení zhruba u každého osmého prodejce na farmářských trzích. Z dlouhodobého hlediska problematických trhovců ubývá. Loni veterináři provedli 379 kontrol, meziročně o 52 méně. Pokles souvisel stejně jako o rok dříve s pandemií koronaviru a omezeními prodeje. Závadu kontroloři odhalili ve 14 procentech případů, v roce 2020 podíl kontrol s pochybením činil 13 procent. Sdělil to dnes mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Veterináři dohlížejí nad trhy, kde jsou prodávány potraviny živočišného původu. V uplynulém roce jich podle nich v České republice bylo asi 230, proti předloňsku o 60 méně. Minimálně jedno porušení předpisů v loňském roce veterinární inspektoři zjistili v 54 případech, o rok dříve jich bylo 57. Meziročně vzrostla výše uložených pokut z přibližně 370 tisíc na loňských 425 tisíc korun.

Veterináři loni u prodejců na farmářských trzích odhalili celkem 131 závad, proti roku 2020 jich bylo o 11 méně. Při jedné kontrole může být zjištěno více pochybení. Nejčastěji, konkrétně ve 42 případech, se jednalo o porušení správné výrobní a hygienické praxe. Mezi tyto závady patří například nedostatečná ochrana produktů před vnější kontaminací nebo nepostačující chlazení. Druhým nejrozšířenějším problémem byly nedostatky v označování výrobků. Prodejci chybovali také v manipulaci s produkty, u některých výrobků nebyl známý nebo jasný původ.

Inspektoři SVS budou farmářské trhy, jejichž sezóna v této době začíná, kontrolovat i letos. "Prodejce má zákonnou povinnost zákazníka dostatečně informovat o prodávaném zboží. Při jakékoliv pochybnosti je dobré se prodejce doptat. Pokud se nakupujícímu něco nezdá, zboží nekupovat," uvedl Vorlíček. Dodal, že v případě vážných nesrovnalostí se mohou lidé obrátit na příslušnou veterinární správu. Počet podnětů upozorňujících na nekalé praktiky prodejců na trzích podle Vorlíčka klesl z předloňských 13 na loňské tři.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down