Kontroly inspektorů Státní veterinární správy se zaměří na farmářské trhy

V průběhu jara se v České republice otevírají farmářské trhy a Státní veterinární správa (SVS) proto zaměřuje své kontroly i do této oblasti. Uvedl to tiskový mluvčí SVS Petr Vorlíček. V loňském roce provedla SVS na trzích 401 kontrol, zatímco v roce předcházejícím jich bylo 379. Podíl kontrol se závadou přitom meziročně stoupl na téměř 19 procent.

Alespoň jedno porušení předpisů zjistili veterinární inspektoři loni v 76 případech, o rok dříve jich bylo 54.  Výše pokut uložených v roce 2022 dosáhla půl milionu korun, v roce 2021 to bylo asi 425 tisíc korun. Trhů, které nabízejí potraviny živočišného původu, a proto podléhají dozoru SVS, bylo loni v ČR zhruba 250, meziročně jich 20 přibylo.

Celkový počet závad zjištěný při kontrolách na trzích v loňském roce dosáhl 219, v předchozím roce jich bylo 131. Při jedné kontrole totiž může být zjištěno i několik závad najednou. Nejčastěji, a to v 76 případech, inspektoři zjistili nedostatky v označování výrobků. Druhým nejčastějším problémem bylo porušení správné výrobní a hygienické praxe, celkem  52krát. Mezi tato pochybení spadá například nedostatečná ochrana produktů vůči vnější kontaminaci či nedodržení teplotního řetězce. Ve 43 případech byl neznámý či nejasný původ nabízených produktů a často se vyskytly také problémy během manipulace s produkty.

„V postcovidové době se četnost konání farmářských trhů vrátila na původní úroveň. Na to reagovaly také naše kontroly, které logicky odhalily více pochybení. I procento závad je však u loňských kontrol na trzích meziročně vyšší, proto budeme v důsledných kontrolách pro zajištění nezávadných potravin živočišného původu pokračovat,“  uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down