Kutnohorští vinaři mají o pětinu vyšší výnosy, cukernatost je ale nižší

Kutnohorští vinaři mají zatím sklizeno 70 procent hroznů, výnosy jsou proti jiným letům zhruba o pětinu vyšší. Starosti jim ale dělá cukernatost, řekl dnes jednatel společnosti Vinné sklepy Kutná Hora Lukáš Rudolfský.

Firma hospodaří na 54,5 hektaru viničních ploch, loni sklidila přes 150 tun hroznů. Letos by to podle Rudolfského mohlo být ke dvěma stovkám tun. Výnosy jsou podle Rudolfského nadprůměrné oproti jiným rokům zhruba o 20 procent, ale potíž je s cukernatostí, protože celé září nebylo hezky, teprve až v posledních dech se začaly cukry zvedat, poznamenal.

V sobotu firma pořádá slavnostní sběr uzrálého vína z nejznámějšího kutnohorského vinohradu pod chrámem svaté Barbory. Navazuje tím na dávnou tradici, kdy se nosily hrozny v putnách do lisovny v Jezuitské koleji.

Nejstarší záznam o vinařství v okolí Kutné Hory je v Kosmově kronice z roku 1101. Vinice tam zakládali především představitelé klášterů. V 17. století, po bitvě na Bílé hoře a po třicetileté válce, ale vinohrady zpustly a pomalu zanikly. Obnovovat se začaly v roce 1977. Na středně těžkých kamenito-písčitých půdách se nejlépe daří odrůdám Tramín červený, Müller Thurgau, Rulandské šedé, Chardonnay, Rulandské modré a Svatovavřinecké. Rodinná firma Vinné sklepy Kutná Hora se zde vinařstvím zabývá od roku 2002.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down