Lesy ČR chtějí letos ve Zlínském kraji meziročně mírně zvýšit těžbu dřeva

Lesy ČR chtějí letos ve Zlínském kraji vytěžit 488 000 metrů krychlových dřeva. Je to o 2000 metrů krychlových více, než státní podnik v regionu vytěžil loni, kdy naplnil plánovaný objem těžby, uvedla mluvčí společnosti Eva Jouklová. Zatímco v minulých letech decimoval smrkové lesy v kraji kůrovec, předloni a loni se situace podle lesníků výrazně zlepšila.

Loni Lesy ČR ve Zlínském kraji vytěžily 94 000 metrů krychlových kůrovcového dřeva, tedy přibližně 19 procent z celkového objemu těžby společnosti. Dalších 6000 metrů krychlových využil podnik na lapáky. Kůrovcová kalamita už v kraji podle Jouklové není. "Situace je v regionu stabilní a mírně se mění jen v závislosti na počasí – sucho, poryvy větru, které si vyžadují neplánovanou těžbu," uvedla mluvčí.
Kůrovcová kalamita, přetrvávající sucho a větrné smrště zavinily v posledních letech v regionu likvidaci milionů stromů. Obnova zdevastovaných lesů, v nichž mnohde vznikly rozsáhlé holiny, potrvá léta. Podle lesníků kůrovec v uplynulých letech likvidoval především lesy v okolí Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a v Hostýnských vrších. Nejproblematičtějším tuzemským regionem je podle Lesů ČR nyní v tomto ohledu Ústecký kraj. "I tam ale poklesl objem dříví, které bylo nutné zpracovat kvůli kůrovci," uvedli zástupci státního podniku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down