Lesy ČR v pololetí snížily těžbu dřeva, kalamita kůrovce ustupuje

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) v prvním pololetí snížil meziročně těžbu dřeva o 12 procent na 5,6 milionu metrů krychlových z předchozích rekordních 6,34 milionu metrů krychlových. Důvodem je ústup kůrovcové kalamity, která je již na většině území Česka za svým vrcholem. Uvedla to mluvčí podniku Eva Jouklová. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi. Kůrovcová kalamita je největší v historii Česka.

K útlumu kůrovcové kalamity vedle intenzivních těžeb napadeného dřeva a dalších obranných opaření přispělo i letošní velmi chladné a deštivé jaro, které zpozdilo jarní rojení kůrovce zhruba o jeden měsíc.
S ústupem kůrovcové kalamity státní podnik snížil i celoroční plán těžeb na 12,1 milionu metrů krychlových z ještě v březnu zamýšlených 14,07 milionu metrů krychlových. Za celý loňský rok těžby ve státních lesích dosáhly rekordních 14,35 milionu metrů krychlových dřeva, z nichž 93 procent připadlo na kůrovcové a jiné nahodilé těžby.
Přes ústup kalamity jsou některé regiony šířením kůrovce stále významně zasaženy. "Kalamita trvá na Vysočině, ale i tam se ji daří brzdit. Nejhorší je situace v severních Čechách, kde kalamita kulminuje. Především je zasaženo Českolipsko, Rumbursko a Děčínsko," řekla Jouklová.
V Libereckém kraji tak Lesy ČR plánují letos meziroční zvýšení těžeb o 29 procent na 775 000 metrů krychlových. V Ústeckém kraji čekají nárůst o 17 procent na 1,2 milionu metrů krychlových.
Těžba dřeva ve státních lesích začala významně růst s příchodem kůrovcové kalamity od roku 2018. V letech bez kůrovcové kalamity byla roční těžba u Lesů ČR kolem osmi milionů metrů krychlových a pololetní kolem čtyř milionů metrů krychlových.
Letos podnik hodlá zalesnit rekordních 21 000 hektarů holin. Proti loňskému zalesnění 16 000 hektarů to představuje nárůst o 31 procent. Na letošní zalesnění podnik a jeho smluvní partneři použijí kolem 90 milionů sazenic stromků, zatímco loni jich vysázeli 74 milionů. Do konce června bylo vysázeno 51,4 milionu stromků.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down