Lesy ČR vytvořily v okolí potoka Raduňka na Opavsku šest tůní

V lesích a na loukách v okolí potoka Raduňka na Opavsku vytvořily Lesy ČR za téměř 750 000 korun bez DPH šest tůní. Zadržují vodu v krajině a prospívají vodomilným rostlinám i živočichům. Jde o součást vodohospodářského programu státního podniku Vracíme vodu lesu. Sdělila to mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Tři tůně bez přítoku a odtoku napájí spodní voda, další tři se napouští z potoka Raduňka. Pod tůněmi voda volně odtéká. Vedoucí správy toků Lesů ČR pro oblast povodí Odry Miroslav Kahánek uvedl, že každá tůň má pásmo navazující na okolní terén a další část hlubokou až 1,3 metru, v níž se bude držet voda i v období sucha. "Aby byl terén členitější, vytvořili jsme také osm opakovaně zaplavovaných prohlubní," uvedl Kahánek.
Na stavbu podnik dostal dotaci. Tříletý program Vracíme vodu lesu počítá s celkovými investicemi za více než miliardu korun a jeho cílem je obnovování malých rybníků, přírodních koryt potoků, tůní nebo rašelinišť.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down