Letošní úroda brambor bude proti loňsku nižší až o sto tisíc tun

Letošní úroda brambor v České republice bude v porovnání s loňským, velmi dobrým výsledkem nižší o 50 000 až 100 000 tun, tedy skoro o 15 procent. Předpokládá to Český bramborářský svaz. Loni zemědělci sklidili v ČR 700 000 tun brambor. Zatímco na tradičně bramborářské vysočině jsou letos hektarové výnosy dobré, v jiných částech republiky polím škodilo sucho. Svaz proto požádal Ministerstvo zemědělství o kompenzace pro nejvíce postižené pěstitele brambor. Uvedl to dnes předseda svazu Miloslav Chlan.

Podle Chlana některé okrajové části vysočiny a většina oblastí jinde, kde nepřišla lokální bouřka, mají podobné sucho jako v roce 2015. Dodal, že by si pěstitelé pomoc zasloužili, aby u pěstování brambor zůstali.

Ministr zemědělství Marian Jurečka k tomu řekl, že to zváží. Materiál týkající se kompenzací za sucho ministerstvo připravuje, ale finanční možnosti podle ministra nebudou neomezené a ozývají se i další pěstitelé, kupříkladu cukrovky. Bude potřeba zvážit ekonomický dopad poklesu produkce na dané pěstitele, uvedl.

Minulý rok sklidili zemědělci v Česku podle Českého statistického úřadu 699 605 tun brambor. Tento rok bramborami osázeli 23 418 hektarů polí, z nichž 35 procent je na vysočině. V tomto kraji se sklizeň naplno rozběhla v prvním zářijovém týdnu, brambory bývají obvykle vybrány v polovině října, podle počasí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down