Likvidace chovu kachen s ptačí chřipkou bude v Dobřenicích v sobotu

Kachny s ptačí chřipkou v chovu v Dobřenicích na Hradecku hasiči zlikvidují v sobotu ráno. Hotoví by mohli být do sobotního večera. Utratí 23 000 kachen. Řekla to mluvčí hradeckých krajských hasičů Martina Götzová. Chov kachen patří firmě Perena a kvůli ptačí chřipce byl vybit již v roce 2021. Tehdy šlo o 24 000 ptáků, které hasiči utratili za jeden den.

Veterináři oznámili odhalení nákazy v Dobřenicích ve čtvrtek. Jde o letošní desáté ohnisko ptačí chřipky v ČR. "Chovatel ohlásil pokles snášky vajec. Po odebrání vzorků laboratoř potvrdila ptačí chřipku H5N1," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. Likvidace se bude podle něj týkat kromě kachen i vajec.
Na likvidaci chovu, který je v několika halách, se bude podílet přibližně 50 hasičů. Ptáky budou vynášet z hal a usmrcovat je v kontejnerech s oxidem uhličitým, stejně jako před dvěma lety. "Zřízeno bude i dekontaminační stanoviště pro lidi a techniku. Hasiči budou zasahovat v ochranných prostředcích," řekla mluvčí hasičů.
Ptačí chřipka letos již zasáhla chov kachen Pereny v Nouzově u Dymokur na Nymbursku. V úterý 17. ledna tam veterináři a hasiči utratili všech 1900 kachen.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down