Likvidace nosnic na Tachovsku, kde se objevila ptačí chřipka, začne v úterý

Likvidace části velkochovu slepic v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se v pátek potvrdila ptačí chřipka, začne v úterý. Zatím se nákaza týká zhruba šestiny ze 742 tisíc nosnic. V areálu firmy Česká drůbež s. r. o. jsou tři haly a každá je rozdělená na půl. Veterináři zatím zjistili vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5N1, potenciálně přenosnou na člověka, v jedné polovině jedné haly, kde je zhruba 120 tisíc slepic, uvedl Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS). Jde o dosud největší ohnisko ptačí chřipky v Česku. Hasiči spolu s veterináři budou muset dále zlikvidovat zhruba 2,5 milionu vajec ze všech tří hal.

Pracovníci SVS se v sobotu na místě sešli s hasiči, policií a chovatelem a připravují utracení drůbeže plynem, které začne v úterý, chystat se bude od pondělí. "Jsou tam tři haly, které jsou vždy rozdělené na polovinu a je tam také oddělený personál a další. A hyne to v jedné polovině jedné haly, takže podle aktuální situace by se utracení mělo týkat zhruba šestiny, tedy asi 120 tisíc slepic," řekl Majer. Veterináři odebírají průběžně vzorky i z dalších hal a sledují tam případné úhyny. Pokud by se objevily, tak by byla likvidace masivnější, a nejhorším scénářem je vybití všech nosnic.

Firma Česká drůbež s. r. o. se sídlem v Horšovském Týně na Domažlicku, za níž stojí německý kapitál, je významný českým producentem vajec. Další farmy má třeba ve Velkém Malahově a Myslívě na Domažlicku a v Toužimi na Karlovarsku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down