Loď s ukrajinskou kukuřicí podle serveru proplula "obilným koridorem"

Loď Razoni s nákladem 26 000 tun ukrajinské kukuřice pro Libanon, která v pondělí jako první vyplula z ukrajinského přístavu od počátku ruské agrese z 24. února, úspěšně proplula "obilným koridorem". Oznámil to dnes specializovaný server Ukrainian Shipping Magazine (USM). Do Istanbulu by loď měla doplout ve středu časně ráno, píší tiskové agentury AP a Reuters s odvoláním na turecké představitele.

Plavidlo podle USM okolo druhé hodiny v noci vplulo do druhé dohodnuté "bezpečné zóny" u rumunského pobřeží. Po deváté hodině SELČ byla Razoni, plující pod vlajkou Sierry Leone, podle agentury Reuters přibližně v půlce plavby do Istanbulu. Jakmile loď zakotví, ruští, ukrajinští, turečtí představitelé a představitelé OSN mají plavidlo prohlédnout. Inspekce jsou součástí dohody zprostředkované OSN a Tureckem o přepravě ukrajinských zásob obilí na zahraniční trhy a zmírnění rostoucí celosvětové potravinové krize. Z Istanbulu Razoni zamíří do libanonského přístavu Tripolis. V Oděse a okolních přístavech čeká na vyplutí dalších 16 lodí, která by mohla přepravit na 580 000 tun ukrajinského obilí. Kvůli ruské agresi je v ukrajinských přístavech podle Kyjeva zablokováno na 20 až 25 milionů tun obilí. Některé přístavy zaminovala ukrajinská strana kvůli obavám z vylodění ruských jednotek, přepravní trasu ohrožují i operace ruského námořnictva. Na konci července se strany dohodly na podmínkách obnovy přepravní trasy přes Černé moře. V Istanbulu bylo vytvořeno společné monitorovací centrum, které má dohlížet na plnění těchto podmínek. Ukrajina patří mezi hlavní světové exportéry obilí, na dodávkách jsou závislé některé chudší země v Africe a na Blízkém východě. Ukrajina je jedním z největších vývozců zemědělských plodin. Připadá na ni 42 procent slunečnicového oleje, 16 procent kukuřice a devět procent pšenice prodávaných na světovém trhu, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down