Od letošního 11. října bude spuštěna nová verze systému Traces, jednotného systému Evropské unie pro certifikaci a sledování zásilek zvířat na území EU. Nová verze systému (s označením Traces NT), která je jednou ze složek integrovaného systému pro úřední kontroly, bude od 16. října jediným funkčním systémem pro certifikaci zásilek zvířat a zárodečných produktů v rámci EU. Informoval o tom tiskový mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Petr Vorlíček.

Všechny hospodářské subjekty, působící v oblasti obchodování se zvířaty, zárodečnými produkty a některými kategoriemi vedlejších živočišných produktů – chovatelé, obchodníci, vývozci, přepravci, plemenářské subjekty a další provozovatelé, které potřebují systém Traces nadále plnohodnotně využívat tak jako dosud (s přístupem tzv. ekonomického operátora) se musí předem do nového systému zaregistrovat a nově založit svůj uživatelský účet. Návod k registraci a založení účtu hospodářského subjektu do Traces NT a také příručka k předvyplnění a předložení části I. veterinárního osvědčení jsou dostupné na internetových stránkách SVS.
Poskytnutím informací o zásilce prostřednictvím systému Traces NT splní provozovatelé svou povinnost týkající se hlášení přemísťování chovaných suchozemských zvířat a vodních živočichů do jiných členských států Evropské unie, dodal Vorlíček.*

Řidič v Ústí nad Labem přepravoval ve vozidle 70 kilogramů mrazeného kebabu při vysoké teplotě. Nevhodnou přepravu odhalili inspektoři při společné kontrole s celní správou, výrobky znehodnotili obarvením. Kontrolovanému subjektu hrozí pokuta do jednoho milionu korun. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Vozidlo přepravovalo mrazené masné polotovary k výrobě kebabu při teplotě dva stupně Celsia, zatímco požadovaná teplota uchování hluboce zmrazených polotovarů činí minus 18 stupňů Celsia. "Tato skutečnost se již projevovala povolením povrchu produktů," uvedl Vorlíček. Vzhledem k tomu že se potraviny přepravovaly v rozporu s platnými veterinárními předpisy, inspektoři výrobky znehodnotili obarvením a nařídili jejich neškodnou likvidaci na náklady přepravce v asanačním podniku. Letos nejde o první záchyt nevhodně přepravovaných potravin v regionu. Na konci května veterináři z Ústeckého kraje odhalili ve spolupráci s celníky poblíž Jirkova na Chomutovsku dodávku, ve které bylo skoro 311 kilogramů zmraženého masa a krevet přepravovaných za nevhodných teplot. Přepravce potravin navíc nebyl registrovaný.*

Veterináři dohromady s celníky odhalili v dodávce poblíž obce Havraň na Mostecku převoz 750 kilogramů masa a masných výrobků v nevhodných podmínkách a teplotách. Informoval o tom zástupce tiskového mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer. Přepravci hrozí nyní ve správním řízení až desetimilionová pokuta, dodal. V naprosté většině případů ukládá SVS ale pokutu řádově nižší. Veterináři o záchytech potravin spolu s celníky informují v poslední době často.

"Konkrétně se jednalo o 37,5 litru čerstvé krve, 40,5 kg vepřových kostí, 38,5 kg neočištěných vepřových střev, 37,5 kg vepřových nožiček, 17,5 kg vepřových žeber, 135 kg neoznačeného vepřového masa bez kosti, 88,5 kg neoznačených tepelně opracovaných masných výrobků, 11 kg masových závitků bez označení a 346,5 kg neoznačených masných výrobků," sdělil Majer. Dodávka byla bez chlazení, přepravce ani neměl registraci pro přepravu potravin živočišného původu. Veterináři potraviny znehodnotili barvou a nařídili jejich odstranění v asanačním podniku.V poslední době se případů dodávek s masem bez chlazení vyskytlo několik. Například ve vozidle jedoucím z Prahy po dálnici D8 našli v únoru skoro půl tuny mražené drůbeže a mořských plodů, dodávka ale neměla mrazicí zařízení. Řidič také neměl k potravinám nutné doklady. Přepravci tak hrozí až milionová pokuta.*

Státní veterinární správa (SVS) ve spolupráci s policisty a celníky letos zvýšila počet kontrol potravin živočišného původu během jejich přepravy. Od začátku roku v rámci 173 akcí prověřila celkem 507 dopravních prostředků. Při kontrolách bylo zjištěno 324 pochybení. Loni SVS za celý rok zkontrolovala 420 aut. Veterináři to dnes uvedli v tiskové zprávě. Ze zjištěných pochybení byly v 22 procentech závady v průvodních dokladech, 19 procent v hlášení zásilek, 17 procent v označení přepravovaného zboží. V 15 procentech případů byly chyby v ochraně potravin před kontaminací, 15 procent zásilek neodpovídalo požadavkům na teplotu a dvě procenta zásilek nevyhověla smyslovému hodnocení.

"Společné kontroly s policisty a celníky považujeme za velmi účelné, i proto došlo k jejich meziročnímu nárůstu. Díky společným kontrolám nebylo letos propuštěno na český trh 5,5 tuny potravin živočišného původu," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Šlo mimo jiné o dvě tuny drůbežího masa či 1,5 tuny masných polotovarů. SVS při kontrolách rovněž zachytila téměř 7000 vajec, kterým neumožnila vstoupit na český trh. Například minulý týden byly při kontrole SVS s celníky na jihu Čech zachyceny dvě problematické zásilky. Konkrétně šlo o 140 kg potravin živočišného původu - v jednom případě šlo o polotovar na kebab a v druhém zásilka obsahovala různé druhy potravin živočišného původu jako jsou vepřová střeva, vepřové žaludky či křepelčí vejce.
Při poslední kontrolní akci bylo prověřeno několik desítek dopravních prostředků. V jednom případě byla zjištěna přeprava osobou, která nebyla pro tuto činnost registrována u krajské veterinární správy.*

Muž na Břeclavsku převážel více než 1600 litrů vína, zabavili mu ho celníci. Neměl na ně daňový doklad. Převážet zboží zatížené spotřební daní lze jen v omezeném množství, uvedla mluvčí jihomoravských celníků Lada Temňáková. Muže z jižní Moravy zastavili celníci nedaleko Velkých Pavlovic koncem minulého týdne. V dodávce vezl 1638 litrů tichého vína. "Ve chvíli, kdy ho zastavila hlídka celníků, muž nebyl schopen doložit jakékoliv doklady o nákupu či prodeji a ani potřebné přepravní doklady," uvedla mluvčí. Doplnila, že veškeré víno proto celníci zajistili a pravděpodobně bude rozhodnuto o jeho propadnutí.

Přeprava zboží, které je zatíženo spotřební daní, musí na území České republiky splňovat podmínky dané zákonem. Řada lidí si ale podle mluvčí neuvědomuje, že se to netýká pouze přepravy v rámci podnikání, ale i přepravy pro jejich osobní spotřebu. Jde o tabák a tabákové výrobky, lihoviny, víno, pivo a minerální oleje, které mohou být bez daňového dokladu přepravovány jen v omezeném množství. U cigaret jde o 800 kusů, dále o kilogram tabáku ke kouření, také o 110 litrů piva, o 10 litrů konečných výrobků lihovin. U vína jde o množství 90 litrů, z toho u šumivých vín o 60 litrů. "K většímu množství je potřeba mít patřičný doklad o nákupu," uvedla mluvčí. Jinak se podle ní dotyčný vystavuje riziku postihu ve formě zajištění a propadnutí zboží a navíc ještě doměření spotřební daně. Mluvčí doplnila, že přeprava zboží zatíženého spotřební daní pro účely podnikání je ještě o něco složitější.*

Veterináři s celníky na jihu Čech odhalili při kontrole dvě zásilky se zkaženými potravinami. V jednom případě šlo o 40 kilogramů polotovarů pro přípravu kebabů z Polska, ve druhém o neopracovaná vepřová střeva, žaludky, křepelčí vejce, drůbeží vnitřnosti a krevety. Dopravci za to hrozí pokuta až 50 milionů korun, sdělil dnes zástupce tiskového mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer.

Větší zásilka byla v dodávce, kterou řídili občané vietnamské národnosti. Jídlo mělo být původně zmrazené či chlazené, při kontrole však byly potraviny rozmražené. Auto bylo pro přepravu potravin nevhodné. "Přepravní prostor byl silně znečištěný, navíc bez možnosti regulace přepravní teploty," sdělil Majer. Zkažené živočišné produkty veterináři znehodnotili barvou a nařídili podnikateli, aby je nechal zlikvidovat v asanačním podniku.
Stejného přepravce již kontrolovali na začátku července. "V podobně nevhodných podmínkách tehdy neschváleným vozidlem přepravoval zhruba 300 kilogramů potravin živočišného původu. Také tato zásilka byla zlikvidována," dodali veterináři. Protože jde o recidivu, pokuta bude nejspíš vyšší.
Veterináři s celníky v poslední době kontroly zesílili. Například v dubnu objevili v dodávce tunu neoznačených rybích výrobků. Obaly byly znečištěné, špinavý byl i prostor vozidla, ve kterém se ryby převážely. Produkty vrátili po znehodnocení do Estonska. Následně pak odhalili neschválený sklad v pražských Počernicích, kam měla zásilka směřovat. V polovině února pak informovali, že na dálnici D8 poblíž Prahy objevili a zlikvidovali 1,2 tuny neoznačeného vepřového masa, krve a vnitřností.*

 

Vinařům bude stačit při vnitrostátní přepravě vína pouze faktura nebo jiný daňový doklad. V něm bude muset být uvedené jméno a příjmení, adresa bydliště a IČO. Dalšími údaji bude adresa, na které se víno zasílá, informace o firmě či osobě, které je víno dovážené, základní data o přepravci a datum zahájení přepravy. Změnu, kvůli které nebudou muset přepravci vyplňovat na 20 položek do průvodního listu. Přinese to schválené nařízení vlády.

Vinařům bude stačit při vnitrostátní přepravě vína pouze faktura nebo jiný daňový doklad. V něm bude muset být uvedené jméno a příjmení, adresa bydliště a IČO. Dalšími údaji budou adresa, na které se víno zasílá, informace o firmě či osobě, které je víno dovážené, základní data o přepravci a datum zahájení přepravy. Změnu, kvůli které nebudou muset přepravci vyplňovat na 20 položek do průvodního listu, přinese dnes schválené nařízení vlády.
Cílem je podle vládního materiálu snížení administrativy a byrokratického zatížení u přepravců a obchodníků, kteří přepravují vinařské produkty výlučně na území Česka. V průvodním dokladu stačí mít uvedených osm položek. "Což je snížení oproti současnému stavu o 60 procent," dodává materiál.
Podle výkonného ředitele Svazu vinařů ČR Martina Půčka není redukce položek zásadní, důležitější je podle něj fakt, že se jako průvodní list bude počítat daňový doklad, tedy i například faktura. "To v současné době podle inspekce není možné," řekl. Zařízení začne platit od července.*

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down