Ministerstvo zemědělství rozdělí 128 milionů Kč na obnovu lesů

Na obnovu lesů po kalamitách rozdělí ministerstvo zemědělství 128 milionů korun. Peníze půjdou z dotací v druhém kole Programu rozvoje venkova. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. Žádosti o podporu začne přijímat 21. listopadu, možnost je podat skončí pro zájemce 12. prosince.

O podporu na investice do obnovy kalamitních ploch budou moct žádat subjekty hospodařící v lesích včetně státních podniků. "Podpora je zaměřena na obnovu lesních porostů po nepříznivých situacích například po požáru, suchu, vichřici, námraze a také po poškození chorobami a škůdci.

Kůrovec nově na seznamu škůdců

Kůrovec - poškození stromu

Nově byl na seznam škůdců zařazen kůrovec, preferenci však mají projekty obnovy po nepříznivých klimatických situacích," uvedlo ministerstvo. Peníze mají podle resortu využít majitelé na přípravu terénu, nákup sazeni a výstavbu.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) uvedl, že nově musí lesníci při výsadbě dodržet doporučený vyšší podíl melioračních a zpevňujících dřevin, tedy listnatých stromů a jedlí. "To povede k lepšímu zajištění lesů před případnými budoucími kalamitami," doplnil.

Ochrana melioračních a zpevňujících dřevin

Peníze mohou majitelé soukromých a obecních lesů získat také na investice do ochrany melioračních a zpevňujících dřevin. Dotace má v tom případě pomoci vybudovat dřevěné nebo drátěné oplocenky na ochranu před zvěří.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down