Ministr přislíbil pomoc zemědělcům postiženým suchem

Letošní rok je poznamenán suchem, nedostatkem srážek i nižší úrodou. Ministerstvo zemědělství je proto připraveno pomoci zemědělcům, kteří se v důsledku extrémního počasí dostanou do nelehké situace, aby ji zvládli a do budoucna měli možnost produkovat kvalitní tuzemské potraviny. Uvedl to minulý týden při slavnostním zahájení agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích ministr zemědělství Miroslav Toman. Vyzval rovněž spotřebitele, aby preferovali české, moravské a slezské potraviny, a tím i potravináře.

Prezident republiky Miloš Zeman znovu podpořil výstavbu kanálu Dunaj-Odra-Labe. „Pokud jde o sucho, chtěl bych jenom připomenout, že jsou kroky malé a kroky velké. Takovým maličkým krokem, který byl v mé kompetenci, bylo, že jsme v lánském parku obnovili zanedbaný rybník, který měl propustné dno,“ řekl Zeman, který podobné kroky doporučil každému, kdo má možnost. „A velkým krokem může být koridor spojující Dunaj s Odrou,“ dodal. Připomněl, že podle bývalého ministra zemědělství Jiřího Milka tento koridor by mohl přinést vodu na jižní Moravu. Bývalý prezident Václav Klaus poznamenal, že informace o letošní horší úrodě jsou na úrovni statistické chyby. Podle něj přes mimořádné podmínky české zemědělství ukázalo svoji stabilitu a robustnost. „To je veliký krok kupředu, které udělalo,“ doplnil.  Prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek míní, že i přes sucho není situace s úrodou obilovin katastrofální. „Samozřejmě jsou oblasti, kde máme velké propady. Ale jsou i oblasti, kde máme rekordní sklizně, jako je třeba Vysočina. Ale to je ta část země, která se stará o živočišnou výrobu. Ta část, která dělá to, co má dělat, kde je zemědělství vyvážené,“ prohlásil.*

Celý text najdete v týdeníku Zemědělec č. 35.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 8MB (1.6% of 500MB)