Mladí zemědělci obdrží letos dvakrát více peněz než vloni

O dotaci pro mladé zemědělce si v loňském roce zažádalo 5304 zemědělců, celkem je na podporu připraveno přes 190 milionů korun. Mladí farmáři tak obdrží letos dvakrát více peněz než vloni. Sazba na hektar je 1694,08 koruny, což je ve srovnání s loňským rokem více než dvojnásobek. Předchozí sazba byla 844,43 koruny na hektar. Informovala o tom tisková mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Vladimíra Nováková s tím, že rozhodnutí na Platbu pro mladé zemědělce začal SZIF vydávat včera.

Dotace zvýhodní mladé zemědělce, kteří začínají podnikat. Cílem je usnadnit založení zemědělského podniku a jeho rozvoj v počátečních letech podnikání. Opatření se snaží přilákat k podnikání mladé lidi a snížit tak jejich odliv z venkova. Dotace se poskytuje na prvních 90 hektarů k Jednotné platbě na plochu (SAPS) po dobu nejvýše pěti let. Mladým zemědělcem se přitom rozumí žadatel do 40 let, který s podnikáním začíná nebo ho zahájil během pěti let před podáním první jednotné žádosti. "Pro výplatu podpory je nezbytné, aby rozhodnutí nabylo právní moci. Doporučujeme žadatelům, aby pro urychlení výplat využili možnosti vzdání se práva na odvolání. Díky tomuto kroku platbu uspíší. Upozorňujeme žadatele, že vzdání se odvolání je nutné podat až po obdržení rozhodnutí," zdůraznila Nováková. Platby pro mladé se budou týkat zhruba 112 tisíc hektarů zemědělské půdy, u celkových přímých plateb na plochu jde o 3,5 milionu hektarů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down