MZe: Náhrada za utracení chovu na Tachovsku může být až 220 milionů korun

Ministerstvo zemědělství odhadlo, že náhrada škody za likvidaci velkochovu nosnic na Tachovsku kvůli ptačí chřipce se bude pohybovat mezi 175 až 220 miliony Kč. Uvedl to mluvčí resortu Vojtěch Bílý. Státní veterinární správa (SVS) kvůli nákaze nařídila likvidaci téměř 750 000 kusů drůbeže a několika milionů vajec. Nákaza v areálu společnosti Česká drůbež se potvrdila na konci loňského roku. Jde o největší chov v Česku a postupně se zde zlikviduje více kusů drůbeže než za celý rok 2021, kdy ptačí chřipka doposud ČR zasáhla nejvíce a chovatelé museli vybít 330 000 ptáků.

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) uvedl, že pro boj s nákazou je důležité dodržování preventivních opatření, jako je přesun chovů do uzavřených objektů a zabránění kontaktu s volně žijícími ptáky. Je potřeba také minimalizovat riziko kontaminace vody, krmiva nebo podestýlek trusem volně žijících ptáků. "Zaznamenal jsem některé případy, kdy malí chovatelé porušují mimořádná veterinární opatření. Chtěl bych apelovat na drobnochovatele, aby vydaná opatření dodržovali. Veterináři dobře vědí, co mají dělat," uvedl.
Zemědělci mohou o kompenzace žádat přes formulář na stránkách veterinární správy do osmi týdnů od utracení zvířat.
V areálu společnosti v Brodu nad Tichou začala likvidace nosnic v úterý. Ve středu nákladní auta odvezla prvních 45 tun usmrcené drůbeže do kafilerie. Ve středu bylo na místě asi 80 profesionálních hasičů a zhruba 40 zaměstnanců firmy. Firma zde provozuje tři velké haly, z nich každá pojme téměř 250 000 nosnic. V minulých dnech hasiči spolu s veterináři utráceli drůbež pomocí plynu. Mluvčí krajských hasičů Petr Poncar dnes uvedl, že postup likvidace drůbeže se změní. Nosnice se budou vynášet živé ven a budou usmrcovány ve speciálních kontejnerech, což bude náročnější na práci i na množství nasazených lidí. Celkem bude potřeba usmrtit až 1300 tun drůbeže. Ve velkochovu nosnice denně snesly až 600 000 vajec. Jednatel společnosti Česká Drůbež Zdeněk Pašek řekl, že zatím nezná přesný odhad ztrát. Firma většina vajec dodává do obchodních řetězců na českém trhu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down