MZe: SZIF by měl mít rozpočet 44,2 mld. Kč, meziročně o 3,78 mld. Kč více

Státní zemědělský intervenční fond by měl v příštím roce hospodařit s 44,2 miliardami korun. Navrhuje to ministerstvo zemědělství, meziroční zvýšení zdrojů o 3,78 miliardy Kč projedná v pátek vláda. Ministerstvo to píše v předkládací zprávě k rozpočtu.

Většinu peněz by měl fond získat z evropských fondů, a to 31,2 miliardy korun. Ze státního rozpočtu by pak mělo jít o 12,24 miliardy Kč.
Fond přerozděluje peníze zemědělcům, potravinářům a lesníkům na dotace. Například na investiční Program rozvoje venkova chce dát stát v příštím roce celkem 13,5 miliardy korun, z toho 4,5 miliardy Kč ze státního rozpočtu, zbytek zaplatí Evropská unie. Kolem pěti miliard korun by pak mělo jít na národní dotace.
Mimo to se plánuje například na Společnou organizaci trhů, kam patří podpora školním projektům na propagaci konzumace mléčných a ovocných produktů, 172,6 milionu korun ze státního rozpočtu a 154,8 milionu Kč z rozpočtu EU. Fond už ale dále nerozepisuje, jaká suma půjde na jaké programy.
Na marketingovou činnost, tedy na podporu značek kvalitních potravin Klasa, na Regionální potravinu a na podporu biopotravin chce dát fond v příštím roce 200 milionů Kč, meziročně o 50 milionů korun méně.
Fond měl mít letos stejně jako loni 1345 zaměstnanců, letos mělo jít na platy zaměstnanců 756,7 milionu Kč. Podle výroční zprávy fondu za loňský rok šlo nakonec o 1298 lidí. O počtech zaměstnanců nyní návrh rozpočtu na příští rok mlčí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down